MULTIMEDIJA

Kako je izgledala akcija izvlačenja: Amerikanci prebacili kineski balon u FBI laboratoriju u Kvantiku

Američka mornarica izvukla je iz Atlantskog okeana ostatke kineskog balona oborenog u subotu. SAD tvrde da je taj balon špijunski, dok Peking navodi kako se radi o naučnoj letelici.
Sputnik
1 / 8

Američki obaveštajni zvaničnici veruju da je nedavno oboren kineski balon deo opsežnog programa nadzora koji vodi kineska vojska i koji uključuje niz sličnih balona, a primećeni su na više lokacija širom sveta.

2 / 8

Tim FBI inženjera u laboratoriji u Kvantiku u Virdžiniji, ispituje ostatke pronađenog balona, pokušavajući da sazna sve što može o obaveštajnim podacima koje je možda prikupio i kako najbolje pratiti balone za nadzor u budućnosti.

3 / 8

Izvori upoznati sa tim ispitivanjem kažu da zvaničnici žele da shvate što je više moguće o tehničkim mogućnostima balona, uključujući i kakve podatke bi mogao da presretne i prikupi, sa kojim satelitima je povezan, da li može da prenosi podatke u realnom vremenu i da li ima nekih ranjivosti.

4 / 8

SAD su saopštile da su u Vašingtonu i Pekingu održale sastanke sa stranim diplomatama iz 40 država i informisale ih o svoji saznanjima vezanim za kineski balon.

5 / 8

Zamenica državnog sekretara SAD Vendi Šerman je informisala oko 150 stranih diplomata u 40 ambasada, saopštio je visoko postavljeni izvor u američkoj administraciji. Strane diplomate su se istim povodom okupile u američkoj ambasadi u Pekingu.

6 / 8

Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova saopštio je u petak da je balon civilni i da se koristi u meteorološke i druge naučne svrhe, kao i da je neplanirano skrenuo sa predviđenog kursa.

7 / 8

SAD su oborile u subotu navodni špijunski kineski balon koji je nekoliko dana leteo iznad američke teritorije.

8 / 8

U izvlačenju su učestvovale Obalska straža i jedinice vojske i mornarice.

Komentar