Karneval u Veneciji se organizuje jednom godišnje. Početak i kraj karnevala su direktno vezani za crkveni kalendar Katoličke crkve.
Karneval se završava svake godine na katolički praznik Martedi Grasso, 40 dana pre Uskrsa.
Prema predanju, početak karnevala datira iz dvanaestog veka i pobede Venecijanske republikenad patrijaršijom Akvileja.
Ushićeni vestima o pobedi, građani su se okupili na trgu Svetog Marka u Venecijii otpočeli sa slavljem. Pretpostavlja se da je karneval počeo u ovom periodu, mada je ozvaničen tek u periodu Renesanse.
U 17. i 18. veku, Venecijanski karneval postaje nadaleko poznata manifestacija
. Ipak, 1797. godine austrijski car zabranjuje organizovanje, kao i nošenje maski. Ova manifestacija je obnovljena tek 1979. godine na inicijativu italijanske vlade.
Karneval u Veneciji svake godine ima drugačiju temu karnevala. U suštini, to znači da već dobro poznat program karnevala, sa tačno definisanim manifestacijama svakog dana trajanja karnevala, može pretrpeti samo minijaturne izmene.
Karneval otpočinje ceremonijom otvaranja, koju prati repriza ceremonije otvaranja sledećeg dana.
Zatim slede: povorka Marija (dvanaest mladih venecijanskih devojaka), iščekivanje anđela i let anđela, iščekivanje orla i let orla.
Poslednjeg dana karnevala održava se ceremonija zatvaranja na Trgu Svetog Marka, pri čemu se kruniše Marija, jedna od venecijanskih devojaka koja je pobedila na takmičenju za najlepšu Mariju trenutnog izdanja karnevala.
Mlečani tada pale lutke i teraju zle duhove iz grada, slavi se do duboko u noć.
Zvonima se oglašava kraj karnevala i tada zvanično počinje post.