„Kina je odgovorna država i uvek striktno poštuje međunarodno pravo“, rekao je Ji u razgovoru.
Dve strane su razmotrile kako da na miran i profesionalan način reše nepredviđene situacije i podrže međusobnu saradnju.
Ji se založio za to da Peking i Vašington zadrže fokusiranost i podrže međusobnu saradnju izbegavajući pogrešne procene.
Situaciju u vezi sa aerostatom u Ministarstvu spoljnih poslova Kine ponovo su nazvali incidentom izazvanim višom silom. U Pekingu su optužili američke političare i medije da su pokušali da iskoriste incident za diskreditaciju Kine.
Podsetimo, američki državni sekretar doneo je odluku o odlaganju posete Kini koja je trebalo da se dogodi u nedelju zbog incidenta sa kineskim aerostatom. On, međutim, nije naveo novi datum posete stavivši do znanja da je preuranjeno govoriti o tome dok se ova situacija ne reši.
U saopštenju kineskog MSP navodi se da o poseti Blinkena nije objavio ni Peking ni Vašington te da su američke izjave na tu temu njihova stvar.
Ulazak kineskog aerostata u američki vazdušni prostor predstavlja kršenje međunarodnog prava, ali sam balon ne predstavlja pretnju po ljude na zemlji, izjavio je juče portparol Pentagona Patrik Rajder.
„Znamo da je balon narušio vazdušni prostor SAD i međunarodno pravo što je nedopustivo“, rekao je Rajder, istakavši da je reč o „obaveštajnom balonu“ koji u ovom momentu ne predstavlja „fizičku ili vojnu pretnju ljudima na zemlji“.
Sjedinjene Američke Države ne obaraju aerostat koji se nalazi u vazdušnom prostoru zemlje strahujući da bi to moglo da dovede do žrtava na zemlji, dodao je portparol Pentagona, a sa time se složio i američki predsednik Džozef Bajden.
Ranije je Ministarstvo inostranih poslova Kine saopštilo da se kineski aerostat ozbiljno udaljio izvan predviđene putanje usled vetra, te da Peking žali što se našao iznad SAD. Portparolka Ministarstva inostranih poslova Kine Mao Nin je pozvala da se ne spekuliše na temu „kineskog špijunskog aerostata“..