Dačić je rekao da je glavni događaj za njega tokom posete bio razgovor sa savetnikom u američkom Stejt departmentu Derekom Šoleom i specijalnim američkim izaslanikom za Zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom.
"Sada se nalazimo u kritičnoj fazi dijaloga Beograda i Prištine kada imate, s jedne strane, Beograd koji ima konstruktivnu ulogu i s druge strane Prištinu, i kako na to gledaju svetske sile. Zato mislim da mogu da iskažem potpuno zadovoljstvo onim što sam čuo u Vašingtonu, a to je da svi pozdravljaju stav predsednika (Aleksandra) Vučića, ocenjuju ga konstruktivnim i odgovornim, a taj stav je jasno definisanje šta mi ne prihvatamo, odnosno šta mislimo da su crvene linije, a to je pre svega ulazak Kosova u UN i druge međunarodne organizacije, ali i stav da ZSO nije nešto o čemu treba pregovarati, nego nešto što bi trebalo prvo uraditi", rekao je Dačić.
On je dodao da se posle dugo godina došlou situaciju da niko sada Beograd ne označava kao prepreku u razgovorima i pregovorima, nego da su kritike usmerene pre svega ka Aljbinu Kurtiju.
"Naše je uverenje da Kurti ne želi ZSO i da se on protivi bilo kakvom mirovnom dogovoru. Stoga je uloga Srbije veoma značajna i to su najvažniji rezultati ove posete. Da vidimo koliko se promenila pozicija SAD", rekao je Dačić.
Molitveni doručak održava se svakog prvog četvrtka u februaru, a učesnicima skupa tradicionalno se obraća predsednik SAD. Taj značajan događaj okuplja oko 3.500 zvanica, među kojima su članovi američkog Kongresa, političari, vojni lideri i gosti iz stotinak zemalja, preneo je Tanjug. Ove godine specijalni gost skupa bio je jordanski kralj Abdulah Drugi.