SRBIJA

Lajčak iz Prištine upozorava na posledice po stranu koja odbije evropski predlog od 11 tačaka

Specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak upozorio je u Prištini da će strana koja bude odbila evropski predlog biti suočena sa smanjenjem podrške.
Sputnik
Lajčak je, u intervjuu za Kljan TV, upitan šta se dešava ako jedna strana odbije predlog, rekao da će tada međunarodna zajednica smanjiti podršku toj strani, a povećati je drugoj, prenosi Kosovo onlajn.
„Tada međunarodna zajednica mora da odgovori na odgovarajući način i podržaće jednu stranu više, ili će smanjiti podršku drugoj strani“, objasnio je on.
Dalje, je rekao da je proces dijaloga suštinska misija međunarodne zajednice.

„Ovaj proces je u velikoj meri u fokusu međunarodne zajednice. Misija je od prošlog petka zaista teška, SAD, EU i tri zemlje ne bi došle ovamo uzalud“, objasnio je Lajčak.

Dodao je da će, kada obe strane budu kazale da su spremne da prihvate evropski predlog, okupiti na zajedničkom sastanku.
„Ove razgovore vodimo odvojeno sa stranama, ali kada ih okupimo, naravno da očekujemo da prihvate plan, potpišu ga i naravno i sprovedu”, podvukao je Lajčak.

"Predlog ima 11 tačaka, njime se ne dolazi do kraja priče"

On je dodao da predlog za normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine, sadrži 11 tačaka, kao i da su sve verzije predloga objavljene u medijima izmišljotina.

"Video sam neke tekstove koji su prezentovani u medijima, koji nisu bili tačni, izmišljeni od određenih ljudi. Bilo je promena, jer sam posle prvog izlaganja predloga posetio i Prištinu i Beogradu. Razgovarali smo i tražili komentare, zatim smo pokušali da ih ugradimo u predlog. Vrlo jasno smo rekli da suština predloga ne može da se menja, jer je suština sačinjena sa najboljim razumevanjem kako doći do normalizacije", naveo je Lajčak.

Govoreći o verziji predloga koja je pre nekoliko dana objavljena u beogradskim medijima Lajčak kaže da taj tekst nije isti kao onaj koji je ponuđen Beogradu i Prištini.
"Blizu je ali nije isto, da se ne igramo s tim", rekao je Lajčak.
Lajčak je rekao i da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, govoreći o sastancima sa evropskim izaslanicima jasno izneo svoj stav.
"Voleo bih da bude lako, zaista je važno da smo na dobrom putu," rekao je on.
Kako je kazao, međunarodni pregovarači ne dolaze sa pretnjama ili ultimatumima, jer je cilj da se postigne normalizacija u odnosima Prištine i Beograda.
Dodao je da će Priština od evropskog predloga imati samo koristi, odnosnoa "njime ništa ne gubi, a dobija mnogo", kao i da ne mogu da se traže garancije za "peti korak", a da se ne učine za "prvi korak".
"Ovim predlogom Kosovo ništa ne gubi, a dobija mnogo. Prvi korak za mene je da se fokusiram na prvi korak sporazuma, ne možete tražiti garancije za korak peti, a da ne uradite prvi korak", rekao je Lajčak.
Prema njegovim rečima, sa predlogom se ne dolazi do "kraja priče" , već se nastavlja put do "pravno obavezujućeg sporazuma".
Kako je pojasnio, predlog ostavlja neka pitanja nerešenim, ali sadrži rešenje za mnoge probleme.
"Predlog je veoma dobar, daje mnogo Kosovu, statusu Kosova i odnosima Kosova i Srbije, međunarodnom položaju Kosova, rekao bih maksimalno moguće u ovom trenutku. Ovo nije kraj priče, ovo nije mnogo važno, priča se nastavlja onim što je napisano. Nećemo završiti sa ovim već ćemo nastaviti do kraja", rekao je on.
Lajčak je, između ostalog, naveo i neke od koristi koje će tzv. Kosovo imati od ovog sporazuma.
"Kosovo ima mnogo da dobije u pogledu sopstvenog statusa, kvaliteta odnosa sa Srbijom, regionalna saradnja će biti otključana. Predlog sadrži 11 tačaka, kako je predstavljeno u prvoj verziji", rekao je on.
On je podsetio da je u septembru predstavio taj plan i da je onda razgovarao sa predstavnikom privremenih institucija Aljbinom Kurtijem kojem je predtstavio ažurirani plan, kao i da je prošle nedelje bila "prva suštinska diskusija u vezi sa planom", preneo je Tanjug.
SRBIJA
Vučić: Narod ne mora da brine, niti smo šta potpisali, niti negde ima naš paraf
SRBIJA
Potvrđeno Sputnjiku: Vučić 2. februara na sednici Skupštine o KiM
Komentar