„Ako dozvoljavate takve akcije, nemojte se uvrediti, ali nećete od nas dobiti podršku po pitanju ulaska u NATO. Švedsko rukovodstvo ne treba da očekuje našu podršku“, rekao je Erdogan u obraćanju naciji posle sednice vlade.
On je naglasio da oni koji čine ovakve „jeresi“, kao i oni koji dozvoljavaju takve akcije, moraju da odgovaraju za svoja dela.
Ranije je lider danske krajnje desničarske partije „Hard lajn“ Rasmus Paludan dobio dozvolu da ispred turske ambasade u Stokholmu održi miting na kome je zapaljen kuran. Akcija je održana u subotu. Tursko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da spaljivanje kurana u Stokholmu ukazuje na nivo islamofobije, rasizma i diskriminacije u Evropi. Takođe, paljenje kurana osudila su i ministarstva spoljnih poslova Saudijske Arabije, Kuvajta i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Tursko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da Paludanova akcija predstavlja jasno kršenje obaveza trilateralnog memoranduma, koji je Švedska potpisala, za sprečavanje propagande terorističkih organizacija.
Finska i Švedska su u svetlu dešavanja u Ukrajini 18. maja prošle godine predale generalnom sekretaru NATO zahtev za ulazak u Alijansu. Ankara je prvo blokirala početak razmatranja ovih prijava, ali su 29. juna Turska, Švedska i Finska potpisale trilateralni bezbednosni memorandum koji uzima u obzir sve zabrinutosti Ankare. Turska je povukla svoje primedbe na ulazak dve zemlje u NATO. Prema podacima od 6. oktobra, 28 od 30 zemalja već je donelo pozitivnu odluku o prijemu ove dve zemlje u NATO, sa izuzetkom Turske i Mađarske.