Višenamenski borbeni avioni F-16 „fajting falkon“ iz 52. lovačke eskadrile stigli su iz nemačke baze Špangdalem u Kadenu u prefekturi Okinava, dok se vraćanje flote lovaca F-15 u SAD polagano nastavlja, piše portal „Militari“.
Pentagon i Stejt department na nedavnom sastanku sa japanskim ministrima spoljnih poslova i odbrane najavili su obnovljeni savez s tom zemljom, a američki i japanski zvaničnici ponovili su svoje strahove od kineske vojne ekspanzije na Pacifiku. Iako se tada nisu pominjale konkretne promene u američkim snagama na Pacifiku, u novom saopštenju američkog vazduhoplovstva selidba modernijih aviona na Okinavu opisana je kao deo Pentagonove šire azijske strategije, navodi „Militari“.
„I jedinstvene sposobnosti aviona F-16 biće integrisane kako bi pomogle Kadeni da odvrati i, ako bude potrebno, nadvlada činove agresije koji mogu pretiti miru i stabilnosti u Indopacifiku“, saopštilo je američko vazduhoplovstvo.
Pentagon je nakon sastanka sa japanskim zvaničnicima saopštio kako se dve strane slažu da „kineska spoljna politika nastoji da preoblikuje međunarodni poredak u svoju korist i da upotrebi rastuću političku, privrednu, vojnu i tehnološku moć Kine u tu svrhu“. Takođe, složili su se da „ovakvo ponašanje ozbiljno zabrinjava Savez i celu međunarodnu zajednicu te predstavlja najveći strateški izazov u indopacifičkom regionu“.
Dejvid Ohmanek iz organizacije „Rand“ kaže za „Militari“ da premeštanje aviona F-16 iz Nemačke na Pacifik ne bi trebalo da umanji prisutnost američkog vazduhoplovstva u Evropi tokom sukoba u Ukrajini. On je rekao da američko vazduhoplovstvo, od izbijanja sukoba u Ukrajini, rotira svoje eskadrile u Evropi i da će se to nastaviti neko vreme.
„Dolazak aviona F-16 i F-22 u Kadenu veliki je dobitak za modernizaciju te baze, ali su svi oni ranjivi na napad kineskih projektila“, rekao je Ohmanek.
Američko vazduhoplovstvo nije saopštilo koliko je aviona F-16 prebačeno na Okinavu.