On dodaje da smo odavno, i od pre početka ruske specijalne vojne operacije, naviknuti na to da predstavnici kijevskih vlasti šokiraju javnost potpuno čudnim, često neverovatnim idejama koje nemaju nikakve veze sa stvarnošću.
Kremlj je kategorički odbacio tvrdnje Kijeva da je Moskva u kontaktu sa evropskim političarima nudila moguće primirje između Rusije Federacije i Ukrajine po principu „korejske verzije“ 38. paralele.
Portaparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov je rekao da „to nije tačno“ i da o tome niko ne govori. To je samo još jedna patka, podvukao je on.
Šta je zapravo „korejski scenario“
Trogodišnji rat između Severne i Južne Koreje, s početka pedesetih godina prošlog veka, formalno nije završen, pošto je okončan primirjem, a ne mirovnim sporazumom. Demilitarizovana zona se prostire duž 38. paralele, koja zapravo nekadašnju Koreju deli na dve države – Severnu i Južnu.
Eksperti napominju da je korejsko primirje samo zaustavilo rat, ali nije rešilo nijedan drugi problem. Korejski narod ostaje podeljen na dve države koje ispovedaju različite ideološke i ekonomske principe, a obe države su veoma militarizovane. Samim tim, zadaci koje je Rusija postavila pred specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini, u slučaju primirja sličnog korejskom, ne bi bili rešeni.
Drugim rečima, time neće biti rešeni ni zadaci demilitarizacije i denacifikacije, ni neutralni status Ukrajine, ni odbijanje Kijeva da rasporedi teško naoružanje na svojoj teritoriji, ni niz drugih pitanja.
Dakle, dve Koreje se i dalje zvanično nalaze u ratnom stanju, iako je rat završen 1953. godine. Slična situacija je i sa Pakistanom i Indijom.