Još jedan faktor koji je ojačao poziciju Rusije na tržištu đubriva bilo je zatvaranje fabrika u Evropi zbog naglog povećanja cena gasa u proleće 2022 godine. U tekstu FT se napominje da je cena đubriva (posebno kalijuma) počela da raste čak i pre 24. februara 2022: nakon uvođenja sankcija Belorusiji zbog gušenja protesta i ruskog smanjenja isporuka prirodnog gasa.
„Međutim, malo je verovatno da će Rusija nastaviti da i ove godine ima koristi od visokih cena. Nedavni pad cena gasa u Evropi usled toplijeg vremena nego inače, spustio je cene đubriva, a proizvođači u regionu povećavaju proizvodnju", ističu autori tekst.
Grafikon koji je predstavio list pokazuje da su cene đubriva dostigle vrhunac početkom drugog kvartala 2022. godine, ali su početkom trećeg kvartala počele primetno da padaju.
Učesnici na evropskom tržištu đubriva koje je anketirao FT očekuju dalji pad cena fosfata i kalija, dok se globalne zalihe azota trenutno smatraju dovoljnim.
U Evropskoj uniji se ekonomska situacija popravlja zbog povoljnih vremenskih uslova koji doprinose uštedi energetskih resursa tokom grejne sezone. Početkom 2023. cene gasa u EU pale su na 780 dolara za 1.000 kubnih metara.