Podkast

Hoće li u Srbiji zaživeti socijalne penzije? | Energija Sputnjika

Ove godine se obeležava stogodišnjica uvođenja penzijskog sistema u staroj Jugoslaviji.
Sputnik
Ali, ne mogu svi građani da ostvare pravo na penziju. Za razliku od gotovo svih zemalja u region, koje su uvele socijalnu penziju ili su pitanje obezbeđivanja starijih, siromašnih građana rešile kroz sistem isplate novčane socijalne pomoći Srbija još nije rešila problem materijalnog zbrinjavanja starijih.
A u Srbiji oko 115.000 lica starijih od 65 godina ne prima penziju. Treba reći da nisu svi ovi građani bez penzije materijalno ugroženi. Fisklani savet je u svojoj analizi naveo da je među njima 24.000 dohodovno ugroženih starih lica bez penzije a da samo trećina od njih prima novčanu socijalnu pomoć.
Starosna granica za odlazak u penziju se stalno pomera, naviše. Ali, to je preduslov za zaposlene. Puno je, međutim, onih koji tokom svog života ne uspevaju da zasnuju radni odnos ili da, iz raznih razloga, ostvare minimum 15 godina staža, što je neophodan uslov za penziju.
A posebna grupa građana su oni koji imaju minimalna primanja u starosti, poput poljoprivrednih penzionera.
Problem bi mogao da se reši na dva načina. Prvi je uvođenje socijalne penzije, koja bi se dodeljivala bez obzira na imovinsko stanje svim starijima bez prihoda ili kao dopuna malih prihoda. Drugi način je novčana socijalna pomoć - uz proveru imovinskog stanja domaćinstva, ali i uz prethodno relaksiranje imovinskih kriterijuma, poput vlasništva nad zemljištem.
Koncept socijalne penzije podrazumeva da se penzija isplaćuje iz budžeta starijim građanima, koji nisu uplaćivali doprinose – ili bar ne dovoljno dugo da steknu uslove za penziju. Tu su žene najugroženije.
Ugroženi su i ljudi mlađi od 65 godina, koji zbog bolesti ili nekih drugih hendikepa ne mogu da rade. I njima je neophodno pomoći sistemski, na adekvatan način.
Država je već posle 2000. godine najavljivala uvođenje socijalnih karti ali, to do sada još nije zaživelo.
O tome kako pomoći starijima, posebno građanima bez penzije i bez mogućnosti da je ostvare u današnjoj “Energiji Sputnjika” Jelica Putniković razgovara sa prof. dr Gordanom Matković, programskom direktorkom Centra za socijalnu politiku i profesorkom FEFA fakulteta.

O emisiji „Energija Sputnjika“

Energija Sputnjika“ je emisija portala i radija Sputnjik koju vodi Jelica Putniković, stručnjak za energetiku.
Teme su mahom vezane za energetiku i ekonomiju, lokalnog i globalnog karaktera, a gosti su stručnjaci u svojim poljima. Emituje se svakog ponedeljka u 21.00.
Komentar