Pored toga što Republika Srbija i Ruska Federacija gaje međusobne odnose koje imaju veliki politički, humanitarni i kulturni značaj, Bocan Harčenko je izjavio kako se Srbija principijelno ne pridružuje antiruskim sankcijama „uprkos jezivom pritisku koji se vrši na predsednika Aleksandra Vučića i rukovodstvo Srbije“.
Postojanost saradnje kakva je potvrđena skupom i konferencijom održanom u zgradi Vukove zadužbine, objašnjava ambasador, omogućuje realizaciju svih dogovora u sledećoj godini. Prema njegovim rečima, zahvaljujući stavu Srbije, jačanje kulturnih i turističkih veza odvija se u kontekstu razvoja ekonomskih odnosa koji nisu ograničeni ni na koji način i doprinose tome da „put ostaje otvoren“.
Zamenica ministra kulture Ruske Federacije Nadežda Prepodobna veruje da će forum „izgraditi planove za budućnost i neko perspektivnije vreme“ kao i da će učešće rukovodioca ruskih federalnih institucija i regionalnih ministra turizma na pomenutom skupu pokazati svu mogućnost kulturno-turističkih potencijala.
Zamenica ministra kulture Rusije Nadežda Prepodobnaja
© Sputnik / Lola Đorđević
Državni sekretar u Ministarstvu kulture Srbije, Miodrag Ivanović, ističe da se srpsko-ruski odnosi zasnivaju na razumevanju i bliskosti, a da su njihovi noseći stubovi poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta, bezbednost, antifašizam i odbijanje istorijskog revizionizma. Srbija i Rusija, kako Ivanović kaže, dele „istu kulturnu i duhovnu osnovu“.
Osvrćući se na aktuelne filmske projekte u Rusiji, Ivanović naglašava da na njima učestvuju i srpski filmski radnici poput Miloša Bikovića, koji takođe učestvuje na forumu.
Državni sekretar u Ministarstvu kulture Srbije Miodrag Ivanović
© Sputnik / Lola Đorđević
Ruska kultura je globalno jedna od najuticajnijih na svetu i neću pogrešiti ako kažem da je ruska kultura i naša, i svetska, izjavio je Ivanović.
Potpisan protokol o saradnji
Nakon inicijalnog dela konferencije potpisan je i protokol o saradnji između Muzeja žrtava genocida i Muzeja Pobede sa sedištem u Moskvi. Dejan Ristić, direktor Muzeja žrtava genocida i Anastasija Kretova, rukovodilac Odeljenja za međunarodnu saradnju i izaslanica direktora Muzeja Pobede potpisali su dokument koji učvršćuje proces povezivanja i saradnje dveju međunarodno referentnih ustanova u oblasti ne samo kulture, već i kulture sećanja, što je posebno značajno u vremenu učestalog istorijskog revizionizma.
Istoričar Dejan Ristić
© Sputnik / Lola Đorđević
Srpsku stranu na forumu predstavljali su direktor Narodnog muzeja Srbije Bojana Borić Brešković, direktor Narodne biblioteke Srbije Vladimir Pištalo, direktor Filmskog centra Srbije Gordan Matić, direktor Muzeja primenjene umetnosti Biljana Jotić, direktor Beogradske filharmonije Darko Krstić i drugi, dok su sa ruske strane učestvovali čelnici Ministarstva kulture Arhangelskog regiona i Republike Hakasije, Rokoncerta, Lenfilma, Mosfilma, Nacionalnog dramskog pozorišta Rusije, Ruske državne biblioteke, Državnog Borodinskog vojno-istorijskog muzeja i drugi.