Svetlosno zagađenje je osvetljenje noćnog neba veštačkim izvorima koji raspršuju svetlost u donji deo atmosfere, ometajući astronomska posmatranja i menjajući bioritmove živih bića, uzrokujući da neka od njih umru.
Naučnici su izdali zajedničko saopštenje u kojem napominju da se orbiter kompanije „ AST spej smobil“ iz Teksasa sa faznom rešetkom od 64 metara kvadratna pokazao kao jedan od najsjajnijih objekata na noćnom nebu i da bi mogao da ometa naučna istraživanja.
„Nova merenja otkrivaju da je ovaj satelit koji kruži u niskoj Zemljinoj orbiti sada jedan od najsjajnijih objekata na noćnom nebu, i da nadmašuje sve osim najsjajnijih zvezda“, navodi se u kolektivnom pismu naučnika iz Međunarodne astronomske unije, koje uključuje oko 12.000 stručnjaka. Istraživači su objavili fotografiju „Blu vokera 3“ koji se kreće duž noćnog neba kako bi dokazali svoje stanovište.
Drugi problem, prema naučnicima, jeste to što je „Blu voker 3“ u suštini veoma moćan svemirski toranj. Uređaj je dizajniran da prenosi radio-signale i obezbeđuje satelitsku komunikaciju vlasnicima konvencionalnih pametnih telefona. Suština je da bi ovi radio-signali mogli da ometaju upotrebu radio-teleskopa na Zemlji, smatra Unija.
„Astronomi grade radio-teleskope što je dalje moguće od ljudskih aktivnosti, tražeći mesta na planeti gde je pokrivenost mobilnim telefonom ograničena ili je uopšte nema. Frekvencije dodeljene mobilnim telefonima već su izazovne za posmatranje čak i u tihim radijskim zonama koje smo kreirali za naše objekte. Novi sateliti kao što je ‘Blu voker 3‘ imaju potencijal da pogoršaju ovu situaciju i ugroze našu sposobnost da se bavimo naukom ako se ne ublaže na odgovarajući način.“
Kao odgovor na izjavu naučnika, AST spej smobil“ je izdao saoštenje i kojem navode da žele da ublaže moguće negativne uticaje:
„Želimo da koristimo najnovije tehnologije i strategije za ublažavanje mogućih uticaja na astronomiju. Aktivno radimo sa stručnjacima iz industrije na najnovijim inovacijama, uključujući antirefleksne materijale nove generacije... Takođe smo angažovani sa Nasom i određenim radnim grupama unutar astronomske zajednice kako bismo učestvovali u naprednim industrijskim rešenjima, uključujući potencijalne operativne intervencije.”