„Napasnik uspostavlja sa detetom prijateljski odnos, proveravajući rizik od razotkrivanja njihovih razgovora. Zatim uvodi seksualizovanu tematiku i dobija od deteta slike ili radnje erotskog ili pornografskog karaktera, ili se čak dogodi i stvaran susret“, ispričala je profesorka MGPPU, rukovodilac laboratorije za psihologiju dečijeg i adolescentskog uzrasta NMIC PN Jelena Dozorceva.
„Brižljivo i ljubazno ponašanje sajber-grumera žrtve su često dočekivale s radošću, u polovini slučajeva smatrajući ih svojim prijateljem ili romantičnim partnerom. Deo devojčica je održavao kontakt, jer ih je zanimala tema odnosa među polovima. Proživljeno iskustvo u 60 odsto slučajeva ocenjivano je kao traumatsko“, naglasila je Dozorceva.
„Nažalost, roditelji nekada sami dovedu decu u ranjiv položaj, objavljujući njihove slike na internetu i sklapaju sumnjiva virtuelna poznanstva. Oni moraju biti svesniji posledica ovakvih dejstava. Školski pedagozi i psiholozi moraju da obraćaju više pažnje na nestandardnu decu i adolescente koji se ‘ne uklapaju’ u uobičajeno druženje sa vršnjacima i koji se teško adaptiraju i imaju nedostatak pozitivne pažnje“, ocenila je Dozorceva.