Dačić podseća da je OEBS, koji čini 57 država članica, jedna od organizacija koje je Jugoslavija osnovala, a kojoj je Srbija i predsedavala.
"Ali glavna tema je teritorijalni integritet Ukrajine i ja sam spreman da aplaudiram kada Ukrajina kaže Krim i Donbas su Ukrajina, a nadam se da će svi aplaudirati i kada ja kažem Srbija je Kosovo", naveo je Dačić.
Ističe da su se u Poljskoj okupili ministri spoljnih poslova najvećih evropskih zemalja – od Velike Britanije, Nemačke, Španije, pa do Kanade i zamenice američkog državnog sekretara Viktorije Nuland.
To je još jedna od prilika za Srbiju da upozori svetsku javnost na to šta se dešava na KiM.
Komentarišući situaciju na Kosovu i najnoviju izjavu Aljbina Kurtija koji kaže da dijalog sa Beogradom nije njegov prioritet i da nikad neće formirati ZSO, Dačić navodi da bi to mnogo više treba da brine međunarodnu zajednicu nego Beograd.
„On direktno pljuje na integritet EU – Briselski sporazum su potpisali i Ketrin Ešton i Hašim Tači. Interes EU je da sačuva autoritet", rekao je za RTS u Lođu Ivica Dačić.
Ukazuje i na to da se postavlja pitanje selektivnog odnosa kada se uzme u obzir da će Priština za svoju nekonstruktivnost i jednostrane poteze stalno biti nagrađivana, kao što je odluka o viznoj liberalizaciji, ili podnošenje kandidature za članstvo u EU, dok se preti onima koji su korektni kao Srbija.
"To su kao neki indikatori da otkrijete ko je čiji miljenik. Ovde imate da se jasno vidi da je Priština njihovo čedo i, bez obzira na to koliko neko voli istinu, pravdu i principe, oni uvek traže to što je njihovo čedo. Za nas je to veoma loša poruka jer se time pokazuje da su dvostruki standardi veoma prisutni", istakao je šef srpske diplomatije.
On navodi da odbijanjem da sprovede dogovoreno, Priština parališe dijalog.
Dačić je napomenuo i da je visokom predstavniku EU za spoljnu politiku Žozepu Borelju ukazao na probleme sa kojima se Beograd suočava – sa odbijanjem da se sprovede dogovoreno, čime se potpuno parališe mogućnost napredovanja u dijalogu. "Ne možemo o novim dogovorima, a da bacimo u vodu ono odranije", poručio je Dačić.
Na pitanje kako Srbija može da spreči apliciranje Prištine za članstvo za status kandidata u EU, Dačić odgovara da ne možemo da sprečimo nešto gde nismo članovi.
"Mi nismo članovi EU, države članice glasaju za to, a njih pet ne priznaju Kosovo, a Mađarska, koja priznaje, rekla je da neće glasati za prijem Kosova", istakao je Dačić.
Šef srpske diplomatije rekao je i da će Priština ići na formulaciju da to nema veze sa statusom, već da hoće da dobiju status kandidata, a o statusu posle da se razgovara.
"Ako tako urade, ubiće pregovore. Jer o čemu da pregovaramo ako im priznate status kandidata, to znači da ste ih priznali i kao državu", poručio je Dačić.