Istraživanje je pokazlo i da više od 75 odsto Srba, koji žive na severu Kosova i Metohije, smatra da je politička situacija na Kosovu loša ili veoma loša, taj stav deli i 63 odsto Srba koji žive južno od reke Ibar.
Kada je u pitanju bezbednosna situacija, prema mišljenju 540 ispitanika, situacija je još alarmantnija jer gotovo 85 odsto ispitanika u četiri opštine na severu bezbednosnu situaciju ocenjuje kao lošu ili izuzetno lošu, dok oko 55 odsto ispitanika južno od Ibra deli njihovo mišljenje.
Ekonomska situacija na Kosovu je ocenjena lošijom ocenom nego li u istraživanju prošle godine. Srbi na KiM su 2021. godine istakli sa 53 procenata da nisu zadovoljni ekonomskom situacijom, ovogodišnje istraživanje je pokazalo da je više od 70 odsto nezadovoljno svojim ekonomskim položajem.
Na anketno pitanje „Da li se, po Vašem mišljenju, stvari na Kosovu odvijaju u dobrom smeru“, negativan odgovor je dalo 92,7 odsto anketiranih, dok je ocenu da Kosovo ide u dobrom smeru iznelo svega 7,3 odsto ispitanih.
Kako se navodi o objavljenoj publikaciji ovogodišnje istraživanje pokazalo je da je došlo do porasta broja ispitanika koji smatraju da će život za Srbe na Kosovu u naredni tri godine biti još lošiji, a predstavljeno u brojkama to pokazuje da je 55,2 odsto mišljenja da će položaj Srba biti lošiji što je porast za 16 odsto u odnosu na prošlogodišnje istraživanje.
Nastavak Briselskih pregovora podržava samo 17, 5 odsto anketiranih što takođe beleži pad od 5 odsto u odnosu na prošlu godinu, a 57, 4 odsto Srba misli da nastavak dijaloga neće doneti ništa novo za Srbe na Kosovu, dok 23,7 odsto ispitanika smatra da će nastavak dijaloga pogoršati kvalitet života Srba.
Samo 10, 4 odsto je mišljenja da će Zajednica srpskih opština biti formirana, 31, 5 misli da će biti formirana ali ne ove godine, dok 58 anketiranih kaže da uopšte neće doći do formiranja ZSO.
Pred građanima je postavljeno i mogućnost da ocene sa ocenama od 1 do 5 koliko su zadovoljni učinkom nekih od institucija na Kosovu.
Tri najbolje ocenjene institucije od strane građana srpske nacionalnosti su ove godine Vlada Republike Srbije (3,07), Kancelarija za Kosovo i Metohiju (2,74) i Privremeni organi lokalnih samouprava koji rade pri sistemu Republike Srbije (2,55), dok je vlada Kosova dobila najnižu ocenu (1,77), ocene ispod 2 dobili su i Kancelarija EU na Kosovu, kao i Eulex.
Nepoverenje prema političarima i političkim strankama je iskazalo 67 odsto ispitanika.
Istraživanje je otkrilo da 92 odsto anketiranih kaže da poseduje neki od ličnih dokumenata izdat od strane kosovskih institucija.
U emisiji smo pitali i ima li Beograd vojnu snagu da zaštiti Srbe na Kosovu i Metohiji?