„Iako su ljudi koji stoje iza ove operacije pokušali da sakriju svoj identitet i koordinaciju, naša istraga je otkrila veze sa pojedincima povezanim sa američkom vojskom“, navela je kompanija u blog postu u utorak.
Kampanja za širenje uticaja razotkrivena je ranije ove godine i Meta je uklonila ukupno 39 naloga sa Fejsbuka i 26 sa Instagrama*, kao i 16 stranica i dve grupe zbog, kako je tada saopšteno, kršenja politike kompanije protiv „koordinisanog neautentičnog ponašanja“.
Medijski gigant priznao je da se operacija velikih razmera odvijala i van ovih ugašenih naloga, stranica i grupa, kao i drugim platformama, poput Tvitera, Jutjuba i Telegrama, ali i na popularnim ruskim društvenim mrežama - VKontakte i Odnoklasniki.
Isprva se činilo da Meta želi da umanji značaj otkrića insistirajući da „većina objava ove operacije ima malo ili nimalo angažovanja autentičnih zajednica“ i naglašavajući da Kina i Rusija navodno sprovode slične „kampanje“piše RT.
Metino priznanje potkrepljeno je senzacionalnim otkrićem Vašington posta, koji je obelodanio da je Pentagon bio primoran da pokrene „opsežnu reviziju načina na koji vodi tajni informacioni rat“, nakon što su nalozi na društvenim mrežama koje su njegovi operativci koristili za širenje uticaja na neameričku publiku razotkriveni.
Otkriće su prvobitno objavile dve organizacije koje se bave analizom aktivnosti na društvenim mrežama - kompanija Grafika i akademska organizacija Stenford Internet opservatorija - oni su u avgustu objavili izveštaj o grupama na društvenim mrežama koje „guraju“ prozapadne, antiruske i slične sadržaje.
Iako u studiji ove dve institucije nije navedeno nijedno konkretno ime, kasnije su njihovi zvaničnici izjavili za Vašington post da je CENTKOM – borbena komanda koja je zadužena za američke snage na Bliskom istoku, u Severnoj Africi i Centralnoj Aziji – „među onima čije se aktivnosti ispituju”.
U to vreme, CENTKOM je odbio da komentariše da li je neki od sumnjivih naloga kreiralo njegovo osoblje, ali je jedan zvaničnik tvrdio da bi takvo ponašanje „apsolutno predstavljalo kršenje doktrine i prakse obuke“.
*Aktivnosti „Meta“ (društvene mreže Fejsbuk i Instagram) zabranjene su u Rusiji kao ekstremističke