Pad dolara četvrtu nedelju zaredom posledica je očekivanja da će Fed ublažiti tempo povećanja kamata jer podaci pokazuju da inflacioni pritisci u SAD popuštaju.
Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svetskih valuta, potonuo je prošle nedelje 3,9 posto, na 106,42 boda.
Pritom je dolar prema evropskoj valuti pao 3,9 posto, pa je cena evra dostigla 1,0350 dolara.
Još je više, 5,3 posto, kurs dolara potonuo prema japanskoj valuti, pa je zaronio na 138,80 jena.
U oktobru je inflacija u SAD pala s septembarskih 8,2 na 7,7 posto na godišnjem nivou, najnižu razinu od januara i niže od očekivanja.
To je podstaklo spekulacije da će u idućem periodu američka centralna banka usporiti tempo podizanja ključnih kamata.
Nakon što je početkom novembra Fed već četvrtu sednicu zaredom povećao ključne kamate za agresivnih 0,75 postotnih bodova, analitičari očekuju usporavanje tempa, prenosi Poslovni dnevnik.
Pre objave izveštaja o inflaciji procenjivalo se da postoji 52 posto izgleda da će Fed u decembru povećati kamate za blažih 0,50 postotnih bodova, a sada su ti izgledi premašili 80 posto.
Zbog toga su prinosi na američki obveznice znatno pali, pa je pao i kurs dolara.
Donedavno je dolar jačao prema gotovo svim najvažnijim valutama u svetu jer se procenjivalo da Fed ima više prostora za povećanje kamata u borbi s inflacijom nego druge centralne banke zbog bolje ekonomske situacije.
Zbog toga je nedavno kurs dolara prema jenu i evru dostigao najviše nivoe u više decenija, pri čemu je vrednost evra pala ispod nivoa od 1 dolara.
Međutim, poslednjih nedelja dolar slabi, pa se kurs evropske valute vratio iznad te psihološki važne granice.
Većina analitičara smatra da je kurs dolara dostigao vrhunac i da će se idućih meseci kretati na postojećim nivoima, a možda skliznuti i niže.