Eskobar je, u intervjuu za „Glas Amerike“, situaciju na severu Kosova i Metohije ocenio kao prilično opasnu, jer su lokalne institucije ostale bez srpskih službenika.
„Bili smo vrlo jasni i otvoreni u pogledu onoga što očekujemo od obe strane. Od strane Kosova, zatražili smo jednogodišnji period implementacije da sprovedemo kampanju javnog obaveštavanja i da pripremimo ugroženu zajednicu da bude spremna da promeni registarske tablice automobila. Pozivamo ih i da počnu sa stavljanjem pitanja Zajednice opština sa srpskom većinom na dnevni red. Ovo je zahtev. Sa naše tačke gledišta i stanovišta partnera iz Kvinte, ovo je zahtev i mi ćemo ostati čvrsti“, rekao je Eskobar.
Eskobar je mišljenja da je Beogradu jasno da je povlačenje Srba iz prištinskih institucija beskorisno.
„Smatramo da svaki protest treba da bude miran, a uklanjanje Srba iz institucija nije korisno. Pozivam strane da budu spremne da odmah ispune ta pitanja“, naveo je on.
Eskobar je rekao da je vreme za više dijaloga i da su Sjedinjene Američke Države bile veoma jasne tokom pregovaračkog procesa o tome kakva su očekivanja od strane Kosova, preneo je portal Kosovo onlajn.
Komentarišući izjavu premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija da Srbija pokušava da prikrije odbijanje francusko-nemačke inicijative za sporazum pokušavajući da destabilizuje situaciju na severu Kosova, Eskobar je istakao da se ne slaže sa tim.
„Ne, ne mislim tako. Što se tiče francusko-nemačkog predloga, prerano je da vagamo odgovore. Ova situacija, ova kriza se mora tretirati onakva kakva jeste. Postoje tenzije koje rastu zbog nedostatka komunikacije, nedostatka koordinacije i nedostatka volje za učešćem i punim uključivanjem u dijalog“, ocenio je Eskobar.
Bez promene u američkom pristupu Zapadnom Balkanu
Naglasio je da uprkos rezultatima izbora održanih u utorak u Sjedinjenim Američkim Državama, neće biti promene u američkom pristupu Zapadnom Balkanu.
„Naš stav o Zapadnom Balkanu je da region treba da se integriše u zajednicu zapadnih demokratskih zemalja, što znači članstvo u Evropskoj uniji za sve, članstvo u NATO-u za one koji žele i regionalna integracija za sve kako bi se rešile razlike. između njih. Dakle, ništa se neće promeniti kao rezultat izbora“, rekao je Eskobar.
Prema njegovim rečima, SAD ostaju privržene bezbednosti i stabilnosti Zapadnog Balkana.
„Zapravo, upravo su naši napori u koordinaciji sa našim evropskim saveznicima osigurali obnovu rezolucije u Savetu bezbednosti za nastavak mirovne misije u Bosni. I iznad svega, imamo snažnu posvećenost bezbednosti i stabilnosti Kosova kroz Kfor“, rekao je Eskobar.