Oni su to saopštili na konferenciji za novinare nakon što su napustili sastanak o izlasku iz krize, koji je zakazan na inicijativu predsednice Skupštine Crne Gore Danijele Đurović, a na kome je trebalo da se razgovara i o Zakonu o predsedniku, koji je Đukanović vratio parlamentu na ponovno odlučivanje.
Predsednik Pokreta za promjene (PzP) Nebojša Medojević kazao je da je Đukanović danas „odbio dijalog i poslao jasnu poruku — da nije zainteresovan za rešavanje političke krize“.
„Predsednici parlamenta sam ranije uputio dopis za politički dijalog zbog političke krize, kako bi se izašlo iz blokade koja nanosi štetu državi. Insistirao sam da se okupe lideri stranaka, jer je to format u kojem treba da se preuzme odgovornost za budućnost zemlje. DF se ozbiljno pripremio, ja sam imao jedan predlog, ali danas je Đukanović, lider najjače opozicione partije, odbio dijalog i poslao jasnu poruku — da nije zainteresovan za rešavanje političke krize. Pošto nije došao ni on ni Konjević, ocenili smo da ne postoje uslovi da se ova priča nastavi“, rekao je Medojević.
Dodao je da u DF-u mogu da konstatuju da je opozicija odbila politički dijalog i da ima neke druge planove i procene.
„Nije nam drago zbog toga. Što se nas tiče, više nećemo pozivati opoziciju na dijalog, jer očigledno nemamo partnera za mirno i demokratsko rešavanje krize. DF ima svoje planove i ideje, ali partnere nemamo za rešavanje najtežih problema. Odgovornost za krah dijaloga biće locirana na Đukanoviću“, rekao je Medojević.
Istakao je da interes građana mora biti iznad pojedinačnih i partijskih interesa.
Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević kazao je da je javnost imala priliku da se uveri da je DPS s partnerima, kako je naveo, skliznula u ekstremizam i radikalizam, prenele su „Vijesti“.
„Ovo danas je samo nastavak sinoćnjeg protesta s kog se pretilo srpskom narodu isterivanjem, gde su se čule ksenofobne poruke. Ovo je i poruka našim evropskim partnerima koji su nas pozivali na razgovor. Đukanović je demonstrirao da ne želi razgovor i konsenzus. Mi u DF-u smo završili s bilo kakvom inicijativom koja će biti široko upućena, jer je očigledno da je DPS odabrao vaninstitucionalno delovanje“, ocenio je Knežević.
Dodao je da u DF-u ostaju privrženi potpisu 41 poslanika o činjenici da je neophodno da Miodrag Lekić dobije mandat za sastav vlade.
Lider Nove srpske demokratije (Nova) Andrija Mandić takođe je kazao da opozicija ne želi dijalog.
„Mi imamo stabilnu većinu od 41 poslanika, Skupština može da funkcioniše. Opet ćemo, danas ili sutra, staviti u proceduru predlog za razrešenje Đukanovića, odnosno inicijativu o tome da li je povredio Ustav. Trudićemo se da sednica koja će biti 22. ili 23. novembra ima za tačke ovaj predlog, te izbor sudija Ustavnog suda. Izmene Zakona o Predsedniku je napisao sam Đukanović svojim odbijanjem da (lidera Demosa Miodragu) Lekiću da mandat“.
Mandić je izrazio uverenje da će uskoro biti izabrana i nova vlada, a da će se potom na izborima videti koliki je pad DPS-a.
„Interes DPS-a je da se izbori održe što pre, da se ne bi videlo koliko su pali. Biraćemo novu vladu, i idemo napred“, kazao je Mandić.