Digitalizacija postupka i masovno sprovođenje ozakonjenja nelegalnih objekata, uvođenje sistema e-prostor za izradu prostornih i urbanističkih planova i pojednostavljenje procedure postavljanja baznih stanica mobilne telefonije, tri su ključna prioriteta koje će Savez za imovinu i investicije NALED-a nominovati novoj Vladi Srbije za rešavanje u naredne dve godine.
Gradovi i opštine zbog ograničenih resursa uspevaju da, u proseku, reše nešto više od 20 predmeta legalizacije mesečno, dok na svakog službenika dođe više od 1.100 zahteva.
Tim tempom ozakonjenje bi bilo okončano tek za nekoliko decenija, iako je rok za završetak naredna godina.
Izostanak legalizacije onemogućava građane da u punoj meri koriste svoju imovinu, lakše je stavljaju u promet, založe za kredit i drugo.
Direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković najavio je da će uskoro biti donet novi Zakon o legalizaciji, koji će ozvaničiti masovnu legalizaciju koja će biti digitalna, baš kao što je i NALED predlagao.
On je istakao da je u prethodnom periodu dosta toga urađeno na unapređenju celog sistema RGZ-a.
„Digitalizacijom postupaka upisa u katastar omogućena je komunikacija između različitih državnih organa, što je građane lišilo odlaska na nekoliko šaltera, a postupak upisa skratilo na pet dana. Reforme su još uvek u toku i NALED nam je saveznik u tome“, kazao je Drašković, prenosi „Dnevnik“.