Demokratske front (DF) je predložio da se dnevni red proširi i da se kao tačka uvrste i izmjene Zakona o predsjedniku Crne Gore. Iz DPS-a, SDP, SD i LP su poručili da predložene izmjene zakona predstavljaju rušenje Ustava Crne Gore.
Nakon jednočasovne proceduralne rasprave o predloženim izmjenama zakona predsjednica Skupštine Danijela Đurović dala je pauzu od pola sata, ali nije prihvatila zahtjev DPS-a da se o izmjenama zakona izjasni stručna služba Skupštine Crne Gore.
Usvajanje izmjena tog zakona omogućilo bi lideru Demosa Miodragu Lekiću, koji ima podršku većine u parlamentu, da formira novu vladu, iako je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović odbio da mu da mandat za to.
Iz Demokratske partije socijalista (DPS) tvrde da su neustavne te izmjene zakona, te da se zakonom pokušava urediti ustavni poredak Crne Gore.
Prema predloženim izmjenama Zakona o predsjedniku, predsjednik je dužan predložiti za mandatara za sastav vlade kandidata koji ima podršku većine od ukupnog broja poslanika Skupštine. Ako te većine nema, predsjednik podnosi inicijativu za skraćenje mandata Skupštini, a ako je poslanici ne izglasaju, obavezan je da predloži kandidata sa dominantnom skupštinskom podrškom nakon ponovnih konsultacija. Tu mogućnost ima i prije inicijative za skraćenje mandata Skupštini.
Prema predloženim izmjenama, rokovi za novi krug konsultacija su kraći i računaju se od dana kada Skupština nije usvojila predlog odluke o skraćenju mandata.
Ako, kako se dodaje, predsjednik ne izvrši dužnost povodom postupka utvrđivanja mandatara, radi zaštite javnog interesa, mandatarom će se smatrati kandidat koji ima jasnu podršku većine od ukupnog broja poslanika u Skupštini koja se utvrđuje potpisima.
“Propuštanje vršenja dužnosti predsjednika u postupku utvrđivanja mandatara u skladu sa ovim zakonom smatra se razlogom za njegovo razrješenje”, navedeno je u izmjenama.
Na dnevnom redu je i izjašnjavanje o popisu.
Vlada je utvrdila Predlog zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova na sjednici 2. juna.