RUSIJA

Pokušaj zastrašivanja: Zašto Amerikanci dopremaju u Evropu nove nuklearne bombe

Sjedinjene Američke Države ubrzale su isporuku unapređenih nuklearnih bombi B61-12 u NATO baze u Evropi da bi zastrašile Rusiju zbog sprovođenja specijalne operacije na teritoriji Ukrajine. Međutim, ovim potezom, Amerikanci krše Ugovor o neširenju nuklearnog oružja, upozoravaju ruski eksperti.
Sputnik
Nevođene, gravitacione nuklearne bombe B61-12, koje se izbacuju iz aviona, koje je trebalo da stignu u NATO baze u Evropi tek sledećeg proleća, kako piše list „Politiko“, uveliko će biti isporučene u decembru.
Prema navodima ovog lista, Sjedinjene Američke Države su ubrzale njihovu isporuku zbog sukoba u Ukrajini. Međutim, prema rečima portparola Pentagona generala Patrika Rajdera, ubrzana isporuka nema veze sa događajima u ukrajinskoj državi.

Pokušaj zastrašivanja Rusije

Kako kaže za Sputnjik ruski vojni ekspert Viktor Litovkin, isporučivanjem nuklearnih bombi B61-12 Amerikanci, s jedne strane, žele da zastraše Rusiju, dok s druge strane, pokušavaju da Evropljane drže u strahu od nuklearnog rata.
„Ovo je akcija koju plaćaju evropske države. Amerikanci pokušavaju da drže Evropljane u strahu. Međutim, ako se bomba isporuči u Evropu, počeće novi krug napetosti u NATO-u i novi krug moguće konfrontacije sa Rusijom“, objašnjava sagovornik Sputnjika.
Sa ovom ocenom slaže se i potpredsednik Akademije za geopolitičke probleme Konstantin Sokolov. Prema njegovim rečima, isporukom nuklearnih bombi Amerikanci pokušavaju da zastraše jednog od svojih konkurenata – Rusiju.
„Ovo je akcija zastrašivanja Rusije. Osim toga, cilj Amerikanaca je da ubede rusku državu da su oni sposobni za ekstremne mere, kao i da podstaknu ukrajinsku vojsku da aktivnije deluje na frontu. Sjedinjene Američke Države hoće da dokažu da ukrajinske oružane snage ne treba da sumnjaju da će oni učiniti sve za njih. Međutim, na čelu Vašingtona se ne nalaze niti glupi ljudi niti samoubice. Oni su svesni da im nuklearni sukob nije potreban“, objašnjava stručnjak za RIA Novosti.

Osobine unapređene bombe

Što se tiče B61, ovo je najstarija termonuklearna gravitaciona bomba u Sjedinjenim Američkim Državama. Razvijena je 1963.godine, dok se od 1968. nalazi u sastavu naoružanja SAD. Njena težina iznosi 320 kilograma, dužina 3,5 metara, dok snaga njene bojeve glave varira od 0,3 do 340 kilotona. Dakle, ona može biti i taktičko i strateško oružje srednje snage. Treba napomenuti da B61 mogu da nose avioni kao što su bombarderi B-2, B-21, ali i avioni F-15, F-16 i F-35, „Tornado“.
B61-12, kako kaže Litovkin, izuzetno je precizna bomba. Njena snaga iznosi oko 50 kilotona. Ipak, ovo oružje se koristi isključivo u sukobima niskog intenziteta protiv neprijateljskih vojnih ciljeva: bunkera, komandnih mesta i aerodroma. Prema rečima Litovkina, oko 150 ovakvih bombi nalazi se u mnogim evropskim zemljama: Italiji, Belgiji, Holandiji, Nemačkoj i Turskoj.
Prilikom isporuke ovog oružja u ove zemlje Evrope , kako kaže stručnjak, ne isključuje se mogućnost da Amerikanci neće opremiti evropske avione bombama B61-12. Osim toga, Sjedinjene Američke Države bi mogle da obučavaju evropske pilote da rukuju tim bombama.

Amerikanci krše Ugovor o neširenju nuklearnog oružja

Isporukom unapređenih nuklearnih bombi B61-12 u NATO baze u Evropi, prema rečima Litovkina, Amerikanci krše Ugovor o neširenju nuklearnog oružja.
„U Ugovoru o neširenju nuklearnog oružja piše da nuklearne zemlje nemaju prava da nenuklearnim državama otkrivaju detalje o razvoju i upotrebi nuklearnog oružja. Amerikanci i NATO države ne poštuju ovaj Ugovor. Osim toga, Rusija je već nekoliko puta upozorila SAD da ovo taktično nuklearno oružje treba da se nalazi na njihovoj teritoriji, a ne na tuđoj“, konstatuje naš sagovornik.
Portparol Pentagona general Patrik Rajder odbio je da iznese detalje o američkom nuklearnom arsenalu, ali je rekao da je zamena starijih bombi B-61 unapređenim B-61-12 „deo dugoročnog plana i napora za modernizaciju“.
„To ni na koji način nije u vezi sa događajima u Ukrajini i nije ubrzano zbog toga“, saopštio je on.
Treba napomenuti da je datum dolaska nove bombe u depoe širom Evrope iznenađenje za mnoge analitičare, a objavljen je u trenutku kada su i NATO i Rusija izvodile vežbe nuklearnih strateških snaga, navodi američki medij.
„To je više poruka evropskim saveznicima nego Rusiji. Nuklearne bombe su već u Evropi i u dobrom su stanju, a ove koje će ih zameniti samo su novije i ne čine veću razliku“, navodi Tom Kolina, direktor u Plafšers fondu, grupi za razoružavanje. On upozorava da bi bilo kakav nuklearni potez mogao da ima za posledicu eskalaciju situacije i nesagledive posledice.
Izvori „Politika“, uprkos zvaničnoj izjavi Pentagona, navode da je prebacivanje novih nuklearnih bombi u Evropu ubrzano i da to stoji u diplomatskim telegramima.
Sa druge strane, ima i stručnjaka, kao što je Hans Kristensen, direktor Nuklearnog informacionog projekta pri Federaciji američkih naučnika, koji kaže da je ubrzanje projekta iznenađujuće, ali da možda znači da je Pentagon završio modernizaciju pre nego što je planirano. On dodaje da će pre samog dopremanja bombi u Evropu biti potrebno da se obavi sertifikacija aviona F-35 za njih, kao i obuka pilota, što je Pentagon planirao za januar 2023. godine.
RUSIJA
Poljska zainteresovana za raspoređivanje američkog nuklearnog oružja u zemlji
VOJSKA I NAORUŽANJE
„Politiko“: Amerika ubrzava raspoređivanje modernizovanih nuklearnih bombi u Evropi
Komentar