„Kao što je bilo 1962. godine, tako je i sada reč o stvaranju neposrednih pretnji bezbednosti Rusije i to direktno na našim granicama. Danas je to još bliže, nego što su ‘Jupiteri’ (rakete srednjeg dometa) koje su razmeštene u Turskoj. U toku je vojna kampanja pumpanja Ukrajine svim vrstama naoružanja“, rekao je ruski diplomata.
„Veliki je broj primera. Može se početi od toga da je šansa za pregovore, koja je mogla da bude realizovana krajem marta na sastanku u Istanbulu, uništena i sada možemo da tvrdimo da je to urađeno direktnim ukazom Vašingtona“, podvukao je Lavrov.
Destruktivni prilaz Zapada
Razboritost Bele kuće u poređenju sa Karipskom krizom
„O tome koliko su se u SAD ozbiljno odnosili prema situaciji, svedoče sećanja očevidaca o razgovoru predsednika Kenedija sa pomoćnicima u Ovalnoj sobi. Šef Bele kuće je govorio da ne shvata zašto Hruščov želi da razmesti rakete na Kubu. Na kraju krajeva, sovjetski lider, rekao je on, morao je da shvati da je to isto kao kada bi Amerikanci postavili svoje rakete u Tursku. Pomoćnik mu je, iznenađen, odgovorio da je to upravo ono što su uradile Sjedinjene Američke Države. Nadam se da će u današnjoj situaciji predsednik Bajden imati više mogućnosti da razume ko i kako izdaje naređenja“, istakao je Lavrov.
Izvori konflikta
„Italiju spominjem, jer je domet raketa koje bi bile lansirane iz te zemlje pokrivao značajan deo evropske teritorije. Tada se smatralo da je iz Turske do Moskve raketama potrebno nešto više od deset minuta. Upravo je to i bio početak Karipske krize, a ne to, kako je to pokušala da predstavi zapadna istoriografija, koja je korene problema videla u razmeštanju raketa na Kubi. Mi smo odgovarali na ono što su SAD već napravile u blizini Sovjetskog Saveza“, pojasnio je Lavrov.