Lete brzinom od 300 kilometara na sat, svega nekoliko metara iznad zemlje kako bi ostali van dometa protivničke PVO. Čim stignu u zadato područje, „Aligatori“ naglo povećavaju visinu i lansiraju nevođene rakete. Taj manevar omogućava da se skoro udvostruči domet gađanja cilja, a piloti se štite od napada neprijateljskih sistema PVO. Nakon gađanja helikopter se spušta, posada izvodi protivraketni manevar i vraća se na aerodrom. Za posade avijacije takvi letovi su svakodnevni i izvode ih po tri-četiri u smeni.
Nakon povratka na aerodrom, helikopteri se odmah spremaju za novi let, jer zadatak može stići u svakom momentu. Nakon samo 15 minuta letelica je spremna.
Arsenal „Aligatora“ je impresivan.
Pored topa kalibra 30 milimetara, u zavisnosti od zadatka na podvesnim nosačima može biti postavljeno šest navođenih raketa plus dva bloka nevođenih.
Srce Ka-52 je njegov radarski sistem „Arbalet 52“ sa dve posebne antene. Prva služi za potragu i napad na mete, a druga pruža sveobuhvatnu preglednost za kontrolu vazdušnog prostora.
Što se tiče sistema zaštite helikoptera „Vitebsk“, on automatski detektuje laserske ili radarske zrake i odmah aktivira pasivne ometače i ispaljuje toplotne zamke. Pored toga, sistem aktivno štiti u infracrvenom i radio dijapazonu, ometajući navođenje raketa. Dakle, ona sama otkriva i prepoznaje pretnju, a zatim donosi optimalnu odluku u cilju suprotstavljanja.
Ruska armijska avijacija – rod Vazdušno-kosmičke avijacije namenjen za podršku kopnenih snaga, danas slavi 74 godine od osnivanja.