Eskobar je u intervjuu za „Glas Amerike“ naveo i da očekuje da će detalji francusko-nemačkog plana uskoro biti objavljeni.
On je rekao da još nije dobio neki zadovoljavajući odgovor od nadležnih u Prištini, ali da se nada pozitivnom odgovoru.
„Nadam se da će pozitivno reagovati na zahtev ne samo Sjedinjenih Država, već i ostatka Kvinte, Evropske unije i specijalnog predstavnika EU Miroslava Lajčaka“, precizirao je on.
Govoreći o francusko-nemačka inicijativi za predlog odnosa Beograda i Prištine, Eskobar je rekao da ga podržava kao i svaki potez u dijalogu uz posredovanje EU jer je, kako je kazao, važan za regionalnu stabilnost.
„To je važno za stabilnost Evropljana u vreme kada se suočavamo sa krizama poput one u Ukrajini i drugim delovima Evrope. Što se tiče detalja, želim da kažem da se o njima razgovara u kontekstu dijaloga EU, koji, iako ga podržavamo, nismo strana u njemu. Verujem da ćemo vrlo brzo nakon intenzivnih razgovora sa obe vlade početi da angažujemo javnost da razume suštinu predloga“, rekao je Eskobar.
On je naglasio da tzv. Kosovo treba da bude deo Evropske unije i da treba da bude integrisano u evroatlantske strukture, a da od pet zemalja EU, koje ga nisu priznale to učine.
„Evropa je zacrtala put ka priznanju. Oni su definisali put evropskih integracija i taj put je dijalog koji olakšava EU. Zato stalno ohrabrujem Vladu Kosova da ozbiljno shvati dijalog, iskreno se angažuje i razmišlja o rešenjima koja mogu uključivati kompromis, ali na kraju priznanje nezavisnosti i integracija su ključni“, precizirao je on.
Govoreći o ulozi američke vlade u ovom procesu i da li očekuje njen veći angažman, Eskobar je rekao:
„Rekao bih da igramo veću ulogu. Imam puno partnerstvo sa svojim kolegom iz EU. Puno smo angažovani kroz Kvintu, smatramo da, pošto je ovo evropsko pitanje i aspiracije obe zemlje su integracija u Evropu, proces treba da vodi EU. Ali mi to podržavamo u potpunosti, politički, finansijski, kroz izgradnju kapaciteta i kroz bilo koji drugi mehanizam koji imamo, tako da krajnji rezultat, čak i ako postoji prelazni rezultat privremeno, tako da krajnji rezultat stvara dugoročnu stabilnost za region“, preneo je „Kosovo onlajn“.