„Ako im je Herson strateški važan, onda je nuklearna elektrana potrebna Zelenskom kao pi ar akcija“, rekao je Rogov.
Prema njegovom mišljenju, ukrajinsi lider mora da pokaže uspeh vojske do izbora u američkom Kongresu, koji će se održati 8. novembra.
Rogov je ranije napomenuo da je ruska vojska odbila napad ukrajinskih desanta, čiji je cilj bio zahvat Zaporoške nuklearke. Prema njegovim rečima, pokušaj iskrcavanja desanta je počeo nakon granatiranja Energodara i borba je trajala 3-3,5 sati.
Zamenik gubernatora Hersonske oblasti Kiril Stremousov je naveo da su pokušaji, da se organizuju napadi ukrajinskih vojnika u regionu, odbijeni. On je ranije izjavio da Oružane snage Ukrajine mogu da krenu u ofanzivu na Herson, zato je savetovao civilima da se evakuišu i obećao da se grad neće predati.
Zaporoška nuklearna elektrana
Zaporoška nuklearna elektrana nalazi se na levoj obali Dnjepra, u blizini grada Energodara. To je najveća nuklearna elektrana u Evropi po broju blokova i kapacitetu. Stanica ima šest energetskih blokova VVER-1000, svaki kapaciteta 1 gigavat.
Elektranu od marta čuva ruska vojska. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije istaklo je opravdanost preuzimanja kontrole nad elektranom od strane ruske vojske u smislu sprečavanja curenja nuklearnih i radioaktivnih materijala. Predsednik Rusije Vladimir Putin naložio je 5. oktobra da se Zaporoška nuklearka stavi pod kontrolu Rusije.
Ukrajinske trupe redovno granatiraju Energodar i teritoriju nuklearke.
Predsednik Rusije je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“, pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć. Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“ i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.