KULTURA

„Hiperrealistični Isus“. Kontroverzna skulptura najveće hrišćanske svetinje /video, foto/

Skulptura Isusa Hrista, napravljena od silikona, lateksa i ljudske kose, za koju mediji kažu da je „hiperrealistična“ izložena je u katedrali u španskom gradu Salamanki. Inspirisana „Torinskim pokrovom“, ona prikazuje užasne Hristove rane.
Sputnik
Izložba, nazvana „Misteriozni čovek“, otvorena je prošle nedelje, nakon 15 godina istraživanja grupe umetnika predvođenih kustosom Alvarom Blankom, saopštila je Katolička novinska agencija.
Blankov tim je napravio skulpturu u obliku Hristovog tela i lica posle proučavanja „Torinskog pokrova“ (Svetog pokrova), lanene tkanine otkrivene u srednjem veku za koju neki katolici kažu da je pogrebni pokrov upravo Isusa Hrista, dok je, prema drugim mišljenjima, u pitanju samo „razrađen“ falsifikat.
Skulptura je teška oko 75 kilograma i prikazuje ukočenog i pogrbljenog Isusa. Ramena su mu u modricama od nošenja krsta, a telo u ranama koje su mu naneli rimski vojnici bičujući ga. Glava je okrvavljena od nošenja krune s trnovima dok su na rukama i nogama vidljivi tragovi eksera.
Za razliku od nekih tradicionalnih prikaza Isusa Hrista, genitalije modela nisu izostavljene.
„Rad mi se veoma dopao“, izjavio je biskup Hose Luis Retana za „Vatikan njuz“. „Stajanje ispred onoga što predstavlja tačan prikaz Isusove patnje i smrti ostavlja snažan utisak.“
Alvaro Blanko je rekao da se do sada niko nije „usudio da napravi ovakvo hiperrealističko telo“ iako je Isusova slika istorijski gledano „najzastupljenija“.
Dok Torinski pokrov pruža dovoljno tragova o Isusovim merama, strukturi lica i položaju tela u stanju mirovanja, Katolička crkva nije ni potvrdila ni opovrgla njegovu autentičnost. Trenutni stav Crkve, sažet je u stavu pape Franje iz 2013, da je pokrov „ikona“ koja poziva na kontemlaciju Isusa iz Nazareta.
Ni naučna istraživanja tokom godina nisu uspela da daju jasne odgovore. Jedan tim istraživača je 2017. zaključio da je tkanina umrljana krvlju nekoga ko je „pretrpeo nasilnu smrt“, da bi druga grupa naučnika godinu dana kasnije njihov zaključak dovela u pitanje.
Naučni konsenzus od kasnih 1980-ih bio je da je pokrov star oko 700 godina, ali istraživanja objavljena ove godine povezuju ga s vremenom Hristove smrti, preneo je RT.
Komentar