„Pozivamo vas, da u cilju rešavanja situacije, iskoristite sve što je moguće u okviru Konvencije o biološkom oružju, uključujući mehanizam iz člana šest Konvencije“, rekao je diplomata.
U saopštenju, koje je Voroncov pročitao na sednici Prvog komiteta Generalne skupštine UN, ističe se da ostaju pitanja o akcijama SAD u Ukrajini.
„Konstantujemo, da pitanja, na temu vojno-bioloških aktivnosti SAD u radu biolaboratorija u Ukrajini, i dalje ostaju. Na ta pitanja nisu dobijeni sveobuhvatni odgovori koji bi konačno razjasnili sumnju u vezi sa navedenom aktivnošću i na taj način rešili situaciju“, izjavio je Voroncov.
U članu šest Konvencije o biološkom oružju se navodi da „bilo koja država-učesnica Konvencije, koja konstantuje, da bilo koja druga država-učesnik narušava obaveze proistekle iz odredbi Konvencije, može da podnese žalbu Savetu bezbednosti UN“.
Ranije je načelnik vojske za radijacijsku, hemijsku i biološku zaštitu Oružanih snaga Rusije Igor Kirilov rekao, da se na teritoriji Ukrajine formirala mreža od više od 30 bioloških laboratorija, koje rade za Pentagon.