Inače, ostrakizam je bila politička mera u antičkoj Atini koja je prvobitno bila uperena protiv ljudi koji su želeli da vrate tiraniju u Atini, ali se ubrzo pretvorila u sredstvo političkog razračunavanja među neistomišljenicima. Vešti političari su pomoću ostrakizma uspevali da se reše svojih najopasnijih protivnika.
Kada je trebalo pribeći ostrakizmu, sazivana je eklesija. Okupljeni građani su na komadićima crepa, koji se na grčkom zvao ostrakon, ispisivali ime čoveka koji je, po njihovom mišljenju, trebalo da bude proteran. Pošto bi ostrakoni bili prebrojani, Atinjanin čije se ime najviše puta pojavilo morao je da napusti grad u roku od deset dana. Ostrakizovani su u izgnanstvu ostajali deset godina.
Jasno je na šta aludira Amerikanac.
„Ako vakcine za koronavirus ne sprečavaju širenje bolesti, već samo smanjuju ozbiljne bolesti i smrt, onda nema potrebe za ostrakizmom ka sportistima kao što su Đoković i Kajri Irving. Nema potrebe ni za zabranama vezanim za školu, posao ili putovanja“, napisao je Krakauer.
Dakle, Amerikanac kritikuje odnos javnosti prema Đokoviću, a verovatno se to odnosi i na nemogućnost srpskog tenisera da zaigra na US Openu, ranije i na Australijan openu.
Videćemo kako će to sve izgledati u 2023. godini, te da li će Đoković moći da igra na spomenuta dva grend slema.