Izvori koji su upućeni u ovu temu, navode da je Nacionalna komisija za razvoj i reformu zatražila od PetroChina, Sinopek i CNOOC da sačuvaju zimske zalihe za domaću upotrebu.
Domaća potražnja za energijom u Kini je opala poslednjih meseci, što je navelo Peking da preprodaje višak gasa na globalnom tržištu. Među glavnim kupcima su bili Evropa, Japan i Južna Koreja.
„Kina ima velike ugovore o kupovini TNG-a sa izvoznicima kao što su SAD, pa su trgovci iz te azijske države preusmeravali deo isporuka u Evropu ove godine zbog slabe potražnje kod kuće", navodi njujorška agencija.
Podaci pokazuju da je isporuka gasa iz Rusije u Evropu pala sa 40 na devet posto, dok je uvoz TNG-a u Evropsku uniju porastao za 60 procenata u odnosu na prethodnu godinu, uprkos tome što je mnogo skuplji od isporuka gasovodom.
Međutim, trenutne prognoze o malom deficitu u snabdevanju gasom verovatno su podstakle Peking na ovaj potez, pošto je vlada obećala da će ove zime održavati kuće toplim. Predsednik Si Đinping se, takođe, u nedelju osvrnuo na pitanja energetske bezbednosti tokom svog dvočasovnog govora.
Namera Kine da obezbedi domaću snabdevenost gasom mogla bi da iscrpi pošiljke u Evropu i da pogorša energetsku krizu u regionu ove zime, ocenjuje Blumberg.