U radu je opisano arheološko iskopavanje religioznog kompleksa iz kasnog rimskog perioda (4. do 6. vek n.e.) koji su istraživači nazvali „Sokolovo svetilište“, a koji se nalazi u okviru severnog kompleksa, jedne od najvažnijih građevina grada Berenike u to vreme.
Skelet odraslog sivog sokola pronađen u svetilištu drevnog egipatskog hrama
© Foto : Oller Guzmán et al., 2022, American Journal of Archaeology
Lokalitet je bio luka na Crvenom moru koja je osnovana u 3. veku pre nove ere i nastavila je da funkcioniše u rimskom i vizantijskom periodu, kada je pretvorena u glavna u ulaznu tačku za trgovinu koja dolazi sa rta Horn, Arabije i Indije.
U okviru ovog perioda, najviše novih otkrića bilo je iz faze koja je odgovarala kasnom rimskom periodu, od 4. do 6. veka nove ere. Tada je grad bio delimično okupiran i kontrolisan od strane Blemija, nomadskog plemena iz nubijskog regiona koji su u tom trenutku širili svoje oblasti na egipatsku istočnu pustinju. U tom smislu, severni kompleks je fundamentalan u pružanju jasnih dokaza o povezanosti sa narodom Blemiji, zahvaljujući otkriću natpisa nekih od njihovih kraljeva ili gorepomenutom hramu Sokola.
Istraživači su uspeli da identifikuju mali tradicionalni egipatski hram, koji su posle 4. veka Blemiji prilagodili sopstvenom sistemu verovanja.
„Materijalni nalazi su izuzetni i uključuju ponude kao što su harpuni, statue u obliku kocke i stele u vezi sa verskim aktivnostima“, ističe istraživač Džoan Oler.
Najznačajniji pronađeni osvećeni element bio je raspored do 15 sokola unutar svetinje, većinom obezglavljenih. Iako je u dolini Nila već primećeno sahranjivanje sokola u verske svrhe, kao i obožavanje pojedinačnih ptica ove vrste, ovo je prvi put da su istraživači otkrili sokolove zakopane u hramu i to sa jajima, nešto potpuno bez presedana. Na drugim lokalitetima, istraživači su pronašli mumificirane sokolove bez glave, ali uvek samo pojedinačne primerke, nikada u grupi kao u slučaju Berenike. Na steli se nalazi neobičan natpis, koji glasi:
„Ovde je neprikladno kuvati glavu“
Natpis nije posveta niti znak zahvalnosti kao inače, već poruka koja zabranjuje svima koji uđu da kuvaju glave životinja u hramu, što se smatralo svetogrdnom delatnošću.
Stela Boga sokola i glave, razmera 30 centimetara
© Foto : Oller Guzmán et al., 2022, American Journal of Archaeology
„Svi ovi elementi ukazuju na intenzivne ritualne aktivnosti koje kombinuju egipatske tradicije sa doprinosima Blemija, podržane teološkom osnovom koja je verovatno povezana sa obožavanjem boga Konsua“, kaže Džoan Oler.
„Otkrića proširuju naše znanje o ovim polunomadskim ljudima, Blemijima, koji su živeli u istočnoj pustinji tokom propadanja Rimskog carstva“, zaključuje ona.
Studija je nedavno objavljena u „Amerikan džurnal of arhaeolodži“.