„Ministar inostranih poslova Tajvana Džozef Vu je poželeo dobrodošlicu dvema delegacijama kongresmena iz SAD. Zahvalni smo našim prijateljima za sadržajan razgovor na temu odbrane, odvraćanja i uloge Tajvana u jačanju mira i stabilnosti u Indo-pacifičkom regionu“, navodi se u saopštenju Ministarstva inostranih poslova Tajvana na Tviteru.
Ranije je Ministarstvo inostranih poslova Tajvana objavilo da će dve delagacije kongresmena iz SAD, na čijem čelu je član Predstavničkog doma SAD, republikanac Bred Venstrup i član Predstavničkog doma, demokrata Set Moulton, ostati na ostrvu do 13. oktobra. U delegaciji su i kongresmeni Kaj Kahel i Majkl Valc.
Navodi se da će se tokom boravka na Tajvanu kongresmeni sastati sa šefom administracije ostrva Caj Ingven sa kojom će razgovarati o bilateralnim odnosima, kao i o regionalnoj bezbednosti, trgovinskoj i ekonomskoj saradnji.
Šta su ciljevi posete?
SAD sada otvoreno i dosledno pooštravaju stav o tajvanskom pitanju, kaže u intervjuu Sputnjiku Lu Čao.
„Poseta Pelosijeve Tajvanu je opasan presedan. Peking stalno prati posete američkih kongresmena Tajvanu. To je ozbiljna provokacija protiv principa ‘jedne Kine’, a takođe to je u suprotnosti u odnosu na ‘tri saopštenja’ o uspostavljanju diplomatskih odnosa između SAD i Kine. Kina odlučno istupa protiv toga i održava visok stepen budnosti. Ne mislim da će ova poseta doneti mnogo koristi Tajvanu, osim još jednog talasa napetosti. Poseta samo potvrđuje zaoštravanje stava Sjedinjenih Američkih Država o tajvanskom pitanju. Što se tiče takozvane zavere između predstavnika Ministarstva odbrane SAD i Tajvana, ona postoji već neko vreme i ne treba očekivati nove trikove. U poslednje vreme se SAD pripreme za prodaju oružja Tajvanu, zato je potrebno da češće kontaktiraju Tajvan. U svakom slučaju, posete i razmene informacija među zvaničnicima SAD i Tajvana podrivaju stabilnost i mir u Tajvanskom moreuzu i pojačavaju tenzije“, naglasio je kineski ekspert.
Situacija oko Tajvana je eskalirala u avgustu, nakon posete Tajpeju predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi. Peking je osudio tu posetu, videvši u ovom potezu podršku SAD tajvanskom separatizmu i pokrenuo velike vojne vežbe, uveo sankcije dvema tajvanskim fondacijama, Nensi Pelosi i njenim rođacima.
Međutim, kao odgovor, SAD i evropske zemlje su nastavile da redovno šalju delegacije na ostrvo. Tajvan je ove godine posetilo već 10 delegacija Kongresa, uključujući 33 senatora. Više od polovine njih stiglo je na ostrvo nakon posete Nensi Pelosi.
Ministarstvo spoljnih poslova Kine je odgovornost za sve negativne posledice stavilo na Vašington i Tajpej .
Kina smatra Tajvan svojom provincijom i kategorički se protivi njegovim kontaktima sa zvaničnicima i vojskom drugih zemalja.