Ovako rusko granatiranje Kijeva i drugih gradova u Ukrajini koje je usledilo kao odgovor na niz terorističkih akcija, zaključno sa Krimskim mostom, komentariše Mitar Kovač, direktor Evroazijskog bezbednosnog foruma.
Pogrešno tumačena suzdržanost
Rusija je, kaže, pokazivala zavidan nivo suzdržanosti – nemo posmatrajući ubistvo Duginove ćerke, terorističke akte i dejstva po nuklearnoj elektrani, insceniranu Buču i Izjum.
„Od početka vojne operacije Rusija je bila bolećiva, nastupajući oprezno kako bi zaštitila civile, sačuvala infrastrukturu, strateške objekte i socijalni prag životnih potreba stanovništva. To ćutanje pogrešno je tumačeno i u Kijevu i na Zapadu. Nastupio je trenutak za istinu“.
Ova bojažljivost, pogrešno je tumačena kao nesposobnost RF, a za posledicu je, podseća Kovač, imala sve agresivnija dejstva ukrajinske vojske prema civilnom stanovništvu.
Tačka preko koje se ne prelazi
Krimski most je, pokazalo se, tačka preko koje Rusija neće preći, a pojedine izjave iz Rusije, kaže Kovač, upućuju na zaključak da Rusija neće prezati od udara po centrima koji donose strateške odluke.
„Kijev nije kraj već početak. Dejstva će se nastaviti po njihovim strateškim objektima sve dok se ne urazume i počnu da poštuju i međunarodno pravo i protivnika. To je jedini način da se situacija promeni kao i odnos ukrajinskih oružanih snaga prema RF.“
Beščašće Zapada
Izbor Krimskog mosta kao tačke za terorističko delovanje nije, uveren je Kovač, toliko izbor Kijeva koliko je pokušaj Zapada da omalovaži i kompromituje Rusiju.
„Krimski most kao i dejstva po drugim strateškim ciljevima u dubini teritorije, realizovana su u saradnji sa obaveštajno-izviđačkim i navigacionim sistemom SAD, odnosno njenih Oružanih snaga i Velike Britanije. Pažljivo je odabran i datum za napad na Krimski most, a mediji su ovaj teroristički akt propratili rođendanskom čestitkom predsedniku Putinu. To govori o beščašću Zapada“
Odgovor mora biti jak
Sam Kijev ni posle dejstava Rusije neće, smatra Kovač, promeniti odnos nego će, uveren je, i dalje servilno ispunjavati naloge Zapada i dejstvovati po ciljevima koji su skladu sa zapadnom političkom strategijom.
„Nije nepoznanica da ukrajinska vojska uživa materijalnu, logističku i obaveštajno izviđačku pomoć Zapada te da se u njenim redovima nalaze specijalci iz Rumunije, Poljske i drugih zapadnih zemalja. U pravu su oni koji kažu da je sve ovo prešlo u višu fazu jer NATO neposredno učestvuje u operacijama. Ova pretnja mora se neutralisati jakim i adekvatnim odgovorom Rusije“, zaključuje naš sagovornik.