SVET

Podsticaj za američku industriju oružja: Zašto Zapad obećava dodatnu pomoć Kijevu

Amerikanci su najavili dodatnu pomoć Kijevu u vrednosti od 12 milijardi dolara. Kako ocenjuju za Sputnjik ruski eksperti, ova finansijska sredstva će otići pre svega na razvoj američkog vojno-industrijskog kompleksa i njegovo stimulisanje.
Sputnik
Savetnik za nacionalnu bezbednost predsednika Sjedinjenih Američkih Država Džejk Salivan razgovarao je sa šefom kabineta predsednika Ukrajine Andrejom Jermakom o dodatnoj pomoći Kijevu u vrednosti od 12 milijardi dolara.
Šef pres-službe Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Edrijan Votson izjavio je da je Salivan naglasio da su „SAD posvećene pružanju podrške ukrajinskom narodu u odbrani svog suvereniteta i demokratije“.

Cveta posao američkoj industriji oružja

Kako kaže za Sputnjik ruski politikolog Vladimir Šapovalov, dodatna pomoć u vrednosti od 12 milijardi dolara, koju Vašington obećava Kijevu, neće mrdnuti iz Amerike. Prema rečima stručnjaka, novac će biti usmeren na kupovinu oružja, kao i na razvoj američkog vojnog-industrijskog kompleksa.
„Pre svega, ovo je ogroman novac sa tačke gledišta vojnog budžeta. On neće biti usmeren za potrebe običnog ukrajinskog naroda. Ovaj novac će zapravo ostati u Americi i biće iskorišćen za kupovinu američkog oružja Ukrajini“, objašnjava sagovornik Sputnjika, dodajući da ukrajinska država sve više zavisi od vojne pomoći Sjedinjenih Američkih Država.
Sa ovom ocenom slaže se i vojni komentator i pukovnik u penziji Aleksandar Žilin. Prema njegovim rečima, deo sredstava biće usmeren američkom vojno-industrijskom kompleksu koji će proizvoditi neophodnu tehniku Oružanim snagama Ukrajine.
„Američki vojno-industrijski kompleks će proizvoditi neophodnu vojnu tehniku. Osim toga, nije isključena mogućnost da će to biti proizvodnja novije tehnike. Dakle, Amerikancima će posao procvetati jer će njihov vojno-industrijski kompleks od ovoga profitirati“, konstatuje naš sagovornik.

Prazne se skladišta oružja

Međutim, kako kaže Šapovalov, ni Sjedinjene Države, ni Evropska unija, trenutno nemaju dovoljno oružja kojim mogu da zadovolje potrebe kijevskog režima. Zbog toga, prema rečima stručnjaka, sva finansijska sredstva ulažu isključivo u svoj vojno-industrijski kompleks.
„Oružja definitivno nema dovoljno. Skladišta su opustošena u skoro svim evropskim zemljama i Sjedinjenim Američkim Državama. S druge strane, značajan deo naoružanja koje se isporučuje Ukrajini nije efikasno zbog niske kvalifikacije ukrajinske vojske, visoke korupcije i efikasnog likvidiranja ovog oružja od strane ruske vojske“, konstatuje stručnjak.
Slično mišljenje deli i direktor Centra za vojno-politička istraživanja ruskog Univerziteta za međunarodne odnose MGIMO Aleksej Podberjoskin. Prema njegovim rečima, iako je američki proizvodni kapacitet ogroman, ni Sjedinjene Američke Države, nemaju neiscrpne rezerve oružja.
„Sve što je moglo da se isporuči Ukrajini, Vašington i njegovi saradnici su već isporučili. Sada se samo mali deo naoružanja uzima od Oružanih snaga zapadnih zemalja. Osim toga, daju se narudžbe za buduće isporuke koje se ne mogu završiti za kratko vreme“, objašnjava stručnjak za RT.
Na pitanje zašto Amerikanci nastavljaju da podržavaju Ukrajinu tokom sukoba sa Rusijom, Šapovalov kaže da je glavni cilj Sjedinjenih Američkih Država da ukrajinski sukob bude što duži i krvaviji.
„Što je sukob intenzivniji, to je veći broj žrtava – civila. Time će takođe biti ostvareni neki od ciljeva Sjedinjenih Država. Osim toga, Amerikancima je veoma važno da se što više oslabi evropska ekonomija i poveća njena zavisnost od Sjedinjenih Država“, konstatuje Šapovalov .
Podsetimo, od početka godine SAD, kao i druge zapadne zemlje povećale su isporuke oružja i municije Ukrajini. Ovaj proces je nastavljen nakon početka specijalne ruske operacije.
Od početka ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini SAD su izdvojile više od 16,2 milijarde dolara za vojne potrebe Ukrajine. U poslednji paket pomoći od 1,1 milijarde, koji je Pentagon objavio 28. septembra, ušlo je 18 višecevnih raketnih bacača Hajmars, 150 oklopnih vozila HMMWV, radari, sredstva borbe protiv dronova, kao i 40 kamiona i 80 prikolica za prevoz teške tehnike.
Komentar