„Zvanični Kopenhagen polazi od toga da taj incident nije slučajnost, nego rezultat namernih akcija i smatra da je neophodno sprovesti međunarodnu istragu tog događaja“, kazala je Zaharova.
Međutim, prema saopštenju Ministarstva spoljnih poslova, Danska ne namerava da vodi dijalog s Moskvom po tom pitanju, podseća portparolka.
„To može da se objasni samo na jedan način: oni, možda, znaju ko je to uradio, tako da mišljenje Moskve jednostavno nije interesantno, jer je već otkriven osumnjičeni i već ga mogu pozvati na odgovornost“, konstatovala je Zaharova.
Osvrnuvši se na ranije održanu sednicu SB UN o „Severnim tokovima“, portparolka je ocenila da su svi učesnici sastanka „priznali činjenicu da je reč o namernoj diverziji i jednoglasno su se složili da je neophodno sprovesti transparentnu međunarodnu istragu onoga što se dogodilo“.
„To je, sa jedne strane, konstruktivno jedinstvo, ali onda je ponovo nešto počelo da škripi. Ne davati pristup vlasniku – ne samo investitoru, jer je Rusija vlasnik opreme, infrastrukture i samog resursa koji se pumpa, ne dozvoljavati vlasniku pristup istrazi znači da se nešto od njega krije“, ocenila je Zaharova.
Ona je dodala da se istraga napada na gasovodima može smatrati objektivnom i pouzdanom, samo ako se u nju uključi i Rusija.
„Smatramo da su akcije usled kojih je došlo do oštećenja gasovoda namerna diverzija protiv najvažnijeg objekta ruske infrastrukture i nastojaćemo na sprovođenju sveobuhvatne otvorene istrage uz učešće predstavnika ruskih kompetentnih organa i, naravno, 'Gasproma'“, istakla je Zaharova.
Prema njenim rečima, „samo ako taj uslov bude ispunjen, rezultati istrage mogu pretendovati na verodostojnost i objektivnost“.
„Ako Zapad bude radio 'kao i uvek' – ne bude davao pristup vlasnicima, ako bude prikrivao činjenice i stavljao akcenat na medije i manipulisanje podacima preko medija u vidu curenja, tada će biti gde će ta istraga dovesti – nikuda neće dovesti“, kazala je Zaharova.
Incident na gasovodima
Kompanija „Nord strim 2 AG“ prošle nedelje je saopštila da se na jednom od krakova „Severnog toka 2“ (napunjenog tehničkim gasom nakon izgradnje) dogodila vanredna situacija u vodama Danske u blizini ostrva Bornholm, praćena naglim padom pritiska. Uzroci nisu poznati, uviđaj je u toku, precizirali su iz kompanije. Zatim je operator gasovoda „Severni tok“, „Nord strim AG“, prijavio da je smanjen pritisak na oba kraka (rad gasovoda prekinut je krajem avgusta, ali je on ostao napunjen gasom). Uzroci takođe nisu poznati.
Rad gasovoda „Severni tok“ obustavljen je krajem avgusta zbog problema sa remontom „Simensovih“ turbina izazvanih sankcijama Zapada. Međutim, gasovod je ostao napunjen gasom.