Hadži Marko Vujičić kaže za Sputnjik da je izložba „Portreti patrijarha Pavla“ poklonjena gradu Mladenovcu i nalazi se u muzeju grada Mladenovca. Prva izložba otvorena je 17. juna 2019. godine i do sada je obišla 13 mesta, a 14. put održava se u Centru za kulturu „Vlada Divljan“.
Izložba „Portreti patrijarha Pavla“ – fotografije „živog sveca“
© Sputnik / Lola Đorđević
„Povodom deset godina od upokojenja bleženopočivšeg patrijarha srpskog Pavla izložba je poklonjena gradu Mladenovcu, pošto se patrijarh lečio u institutu za rehabilitaciju 'Selters' u Mladenovcu. Patrijarh Pavle je proveo 18 dana u Mladenovcu i za uspomenu na taj boravak ja sam odlučio da svoje autorske fotografije poklonim gradu Mladenovcu da ih oni čuvaju“
Simbolika Isusovih godina – 33 portreta „živog sveca“
Vujičić dodaje da su na izložbi prikazana 33 portreta patrijarha koji je za života stekao epitet živog sveca, a taj broj je odabran po broju Hristovih godina i po godinama koje je patrijarh Pavle proveo kao episkop raško-prizrenski na Kosovu i Metohiji.
„Fotografije su nastale u periodu od 2003. do 2009. Prva fotografija je kad je patrijarh bio u punoj snazi a poslednja fotografija je iz 2009. godine sa odra, gde se vidi njegov svetački lik. On je četiri dana ležao na odru a nije bila promenjena boja njegovog tela. Obično kad čovek izdahne, premine, promene se sva svojstva tela, počinje da zaudara… Patrijarh je imao tu svetačku boju tokom ta četiri dana a znamo da je prošlo 100.000 ljudi, redovi su bili od palate Albanija do Saborne crkve. Mislim da takva sahrana neće nikad više da se doživi u Beogradu.“
Vujičić: Broj portreta odabran je po broju Hristovih godina i po godinama koje je patrijarh Pavle proveo kao episkop raško-prizrenski na Kosovu i Metohiji
© Lola Đorđević
Patrijarh Pavle u punom svetlu
Hadži Marko Vujičić poznavao je patrijarha Pavla od 1995. godine. U to vreme pohađao je srednju bogoslovsku školu, Bogosloviju Svetog Save, a patrijarh Pavle je često sa gostima dolazio u Bogosloviju, prisustvovao je nastavi, ispitivao je učenike jer je želeo da vidi šta i kako uče, i šta rade.
„Kasnije sam kao student Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, koliko su mi prilike dozvoljavale, fotografisao patrijarha i naravno, te fotografije sam objavljivao u časopisu 'Pravoslavlje', novinama srpske patrijaršije 'Sveto srpsko zvonce', našle su se na naslovnim stranama NIN-a, Beogradskog čitališta, raznih novina, u raznim knjigama i publikacijama. Ljudi su procenili da su te fotografije umetničke, da imaju tu crtu da pokazuju lik patrijarha Pavla u punom svetlu, da se vide ta njegova stanja zabrinutosti za srpski narod i srpsku crkvu.“
Patrijarh dezorijentisanog naroda
Vujičić podseća da je patrijarh Pavle došao na tron Svetog Save kao 44. patrijarh Srpske pravoslavne crkve u vreme kad je došlo do raspada bivše SFRJ, narod je bio dezorijentisan i počeo je da se vraća Bogu, da se preispituje, da pronalazi sebe, kao i period sankcija i izolacije.
Prva izložba otvorena je 17. juna 2019. godine i do sada je obišla 13 mesta
© Sputnik / Lola Đorđević
„Onda vidimo povratak veronauke u osnovne i srednje škole, povratak spasovdanske litije na ulice Beograda, vidimo promene državnih oznaka, vraćanje dvoglavog orla na grb Srbije. Vidimo da patrijarh prvi put u životu glasa 2006. za Ustav Srbije, to su sve neke sekvence koje su obeležile i naš život i to vreme u kom smo živeli“, zaključio je Vujičić.
Izložba „Portreti patrijarha Pavla“ biće otvorena do ponedeljka, 10. oktobra. Ulaz je slobodan.