EKONOMIJA

Šta opterećuje izvoz jabuka iz Srbije?

U toku je berba jabuka, za Srbiju značajnog izvoznog voća. Na većini plantaža zbog prolećnog mraza i vrelog leta - stručnjaci očekuju rod do 25 odsto manji nego prošle godine. Iako je izvoz krenuo, usledio je mali zastoj, jer su cene pale - budući da se u Evropi očekuje značajan rod.
Sputnik
Berba jabuka se obavlja i na plantaži u Titelu, koja se prostire na površini od dvesta pedeset hektara, zbog kompletno primenjene savremene tehnologije.
„Zahvaljujući tome što imamo anti frost sistem u nedostatku padavina morali smo da dajemo veštačku kišu ili da nadoknadimo nedostatak vlage kroz rasprskivače koje ovaj voćnjak ima“, objašnjava za RTS Uroš Novaković, direktor voćnjaka „Ćirić Agro MĐŽ“ u Titelu.
Jabuke se uglavnom beru ručno i svakodnevno im je potrebno oko 500 berača. Do njih je sve teže doći bez obzira na to što je dnevnica dobra.
„Osamdeset posto su berači naši, a morali smo uvesti čak i Nepalce, jer fali radne snage. Osamdeset posto se bere ručno a dvadeset posto mašinski“, kaže Dimitrije Čavić, poslovođa „Ćirić Agro MĐŽ“.
Najveći deo jabuka sa ove plantaže završi na inostranom tržištu. Kažu da srpska jabuka može cenovno da se nosi s konkurencijom ali da samo treba obratiti dodatnu pažnju na kvalitet voća i pakovanja.
„Očekujemo negde oko osamnaest do devetnaest hiljada tona jabuke. Što se tiče prodaje, počela je sredinom avgusta i mi se nadamo da ćemo od osamdeset do devedeset posto naše jabuke da izvezemo dok će ostalih deset do petnaest posto ostati na domaćem tržištu“, dodaje Gojko Zagorac, komercijalni direktor „Ćirić Agro MĐŽ“.
Trenutno se iz Srbije najviše izvozi za tržište Bliskog istoka, izvozi se za Indiju i neka tržišta dalekog istoka. U ovoj kompaniji ističu da je poseban problem visoka cena energenata, cena prevoza je sa 3.000 evra po šleperu otišla na 11 do 12.000 evra što izuzetno opterećuje troškove proizvodnje, a to automatski utiče i na cene jabuka.
Komentar