Poslednja dva predloga koji za sada samo zaokupljuju pažnju medija i analitičara su plan „Dve Nemačke“, kao i plan „Šolc-Makron“.
Dva „tajna“ plana protiv Srba
Ova dva plana usko se prožimaju budući da su prema pisanju medija njihovi najveći zagovornici Nemačka i Francuska.
Nekadašnji predsednik Srpskog nacionalnog veća Milan Ivanović za Sputnjik kaže da su svi ovi non pejperi, planovi i postupci antisrpski i da su oni upereni protiv vitalnih interesa Srbije i Srba na Kosovu i Metohiji.
„Sve su to planovi koji se rade nama iza leđa koji u krajnjem znače etnički čisto Kosovo, odnosno, priznanje nezavisnosti Kosova od strane srpskog naroda i srpske države ako bi se ostvarili. Ne možemo gledati na te postupke Šulca, Makrona i svih sa zapada i iz Evroatlantske zajednice kao kao na dobronamerne postupke, niti su dobronamerni niti su uravnoteženi. Ovi planovi su proalbanski i suprotstavljeni su bilo kakvoj pravednoj odluci ili pravednom planu i isključivo se baziraju na šteti koja bi Srbima onemogućila da ostvare svoje državne i nacionalne interese odnosno Srbima na Kosovu i Metohiji bi onemogućila da ostanu i opstanu na ovom prostoru“, rekao je Ivanović.
On je mišljenja da je sada Srbija mnogo jača nego ranije i da ima snage da se odupre ovim pritiscima.
„Danas je ekonomska situacija bolja, budžet je veći, vojska je jača, ulaganja u opremanje i naoružavanje vojske i policije su veća tako da je to nešto pozitivno i to budi nadu da se mi možemo suprotstaviti, eto i u prethodnom periodu kada smo bili slabiji nisu uspeli završiti svoj projekat nezavisnog Kosova i stvaranja jedne vazalne države na ovom prostoru. Pored bombardovanja, sankcija nisu uspeli, a pokazali smo i mi ovde na KiM jednim odlučnim otporim i odbranom svojih životnih interesa da se možemo braniti. To su imperije koje su na zalasku, koje ratuju sa tuđim snagama, tuđim životima i mislim da nemaju izbalansiran odnos. Oni priznaju neko postojeće stanje i mi moramo pokazati da ćemo biti uporni i da ćemo demokratskim sredstvima zaštiti naše vitalne nacionalne i državne interese“, kaže Ivanović.
Albanci ponavljaju da će da ratuju
On ističe da albanci stalno govore da će ratovati za Kosovo i da za tu retoriku ne snose nikakve posledice.
Ivanović napominje i da su, za razliku od Albanaca, Srbi na Severu Kosova održali i referendum u februaru 2012. godine na kom su jasno rekli da žele da ostanu u državi Srbiji.
„Mi smo se na referendumu izjasnili sa 99,7 procenata da ostajemo u našoj državi Srbiji i niko nema pravo silom koja ugrožava naže živote i mogućnost našeg opstanka da nam nameće rešenje sa kojim bi smo bili robovi u 21 veku. Moramo jasno staviti do znanja da ćemo se u potpunosti okrenuti našim prijateljima koji podržavaju jedno pravilno i izbalansirano rešenje koje nije antisrpsko“, zaključio je Ivanović.
Podsetimo, model dve Nemačke preslikan na kosovski problem, kako to vide na Zapadu i u Prištini, podrazumevao bi da Srbija prihvati nezavisnost Kosova, ali ne i da ga formalno prizna. Takođe, on podrazumeva članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama, a pojedine tačke tog okvirnog sporazuma su u međuvremenu predviđene Briselskim sporazum.
Plan Nemačke i Francuske (Šolc-Makron), kako su preneli mediji, podrazumeva da 2023, posle 10 godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, počne nova faza u dijalogu Beograda i Prištine, a zatim da nakon još 10 godina, kad EU bude spremna da uključi Zapadni Balkan, dođe do formalnog sporazuma o priznanju, kao preduslova za članstvo u EU.