Obim isporuka gasa prošlog meseca u odnosu na avgust 2021. godine je porastao za 211,2 odsto, osim toga se godišnji uvoz nafte, u istom periodu, smanjio za 20,3 odsto.
Uvoz uglja iz Rusije se u avgustu smanjio za 32,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je uvoz ruda porastao za 44,9 odsto. Osim toga, Japan je povećao uvoz povrća iz Rusije za 154 odsto, ali je smanjio uvoz žitarica i soje za oko 95 odsto.
Ukupan obim izvoza iz Japana u Rusiju je u avgustu smanjen na godišnjem nivou za 24,3 odsto i iznosi 384 miliona dolara, dok je uvoz ruskih proizvoda u Japanu za taj isti period porastao za 67,4 procenata i iznosi 1,15 milijardi dolara.
Krajem juna su zemlje G7, koje uključuju i Japan, potvrdile da žele da smanje zavisnost od ruskih energenata, a u septembru da ograniče cene nafte. Planirano je da ograničenje cena počne od 5. decembra 2022. godine za naftu i 5. februara 2023. godine za naftne derivate.
Moskva je upozorila da će zemlje koje budu primenjivale ograničenje cena ostati bez nafte.
Nivo cena nafte još nije utvrđen. Početkom juna su se pojavili predlozi da se cene ograniče na polovinu trenutne vrednosti. Prema podacima „Blumberga“, razmatra se o cenama od 40 do 60 dolara.
Ruski predsednik Vladimir Putin je početkom septembra, komentarišući ideju Zapada da se ograniče cene energenata, izjavio, da Moskva neće ništa isporučivati u inostranstvo ako to bude u suprotnosti njenim interesima.
O ideji članica G7 da ograniče cene ruskih energenata: nafte i gasa govorili smo u emisiji „Energija Sputnjika“: