Povodom ove odluke i optužbi da “zaoštrava odnose sa Nemačkom”, Dodik je rekao da nije podanik i da Nemačka u zadnjih više od godinu dana čini poteze koji su veoma indikativni, te da se mora videti o čemu se tu radi, prenosi Srpskainfo.
"Morali smo skrenuti pažnju. Evo već juče to daje neke rezultate. Nemačka Ambasada je rekla da stoji iza Dejtonskog sporazuma i iza Republike Srpske na jedan uvijen način, ali ipak je rekla. To nismo mogli da čujemo u zadnjih nekoliko godina, a evo sada imamo tu priču", rekao je Dodik za Pink.
On je poručio da će samo tražiti da se to pojasni.
"Opet postavljam pitanje šta je istina, ova rezolucija koju je doneo Bundestag, ili stav Ambasade (Nemačke), jer jedno drugo isključuje. Ako oni podržavaju ustavni poredak u BiH, onda ne važi rezolucija", rekao je Dodik.
On je istakao da su glavni problem u BiH stranci koji nikada nisu dozvolili da se domaće političke snage dogovore ili postignu bazični konsenzus, te napomenuo da je bilo primera da se domaći političari dogovore, a da to za dva dana sruše “stranci u Sarajevu”.
"Njihov intervencionizam je antipravni, protiv Ustava BiH, antidejtonski, predugo se zadržava – gotovo 26 godina stranci upravljaju BiH, a nisu uspeli da naprave održiv model funkcionisanja, a njihov intervencionizam se još više pojačava", rekao je Dodik.
Prema njegovim rečima, stranci putem takozvanih visokih predstavnika nameću zakone, a sada hoće da promene Ustav, i to je potpuno neodrživa situacija.
Dodik je poručio da neće da ćuti, kao što predlažu neki iz opozicije koji smatraju da je potrebno trpeti i dodao da on neće da trpi i da se oseća bolje kada izbegne da stranci misle da su Srbi glupi, niže vredni i da oni mogu da rade šta god hoće.
"Motiv Nemačke je neoliberalni koncept kroz `Zelene` i inertne pozicije socijaldemokrata. Nametnuli su rešenja na bazi stereotipa o lošim Srbima. Mi smo za njih loši kroz istoriju i to se zna. Sada su počeli da, od (Kristijana) Šmita, preko rezolucije, sudija Ustavnog suda, do vojnika koje su nam sada poslali u BiH, što govori da oni imaju nameru da svoje politike provode i upotrebom oružane sile", rekao je Dodik.
On je istakao da u ovakvim okolnostima nema prava da bude naivan i misli kako je to sve sasvim slučajno i da aplaudira.
Govoreći o inicijativi “Otvoreni Balkan”, Dodik je rekao da je to dobar, koristan i inovativni politički projekat na ovom prostoru koji već daje rezultate.
On je naglasio da se rezultati ogledaju ne samo u solidarnosti u pogledu odgovora na izazove i krize, nego i u tome da se olakša ljudima promet robe, a i tržište radne snage, koje danas postaje veliki problem, lakše se rešava.
"U Srbiji radnici iz Makedonije mogu da dođu i reše pitanje dozvola, a ako dođu u BiH to traje 60 i više dana. Ako angažujete sezonske radnike, sezona prođe dok se to reš", rekao je Dodik.
On je naveo da Republika Srpska želi da bude deo “Otvorenog Balkana”.
"Ja sam već četiri puta tražio da se o tome odlučuje u Predsedništvu. Ranije smo imali odluku da se to prihvati i zadužili Savet ministara da to završi, a onda su nastale blokade muslimana, koji se boje i tvrde da je to neki veliki srpski projekat", rekao je Dodik.
Prema njegovim rečima, oni u suštini imaju iracionalan strah od jake Srbije, bez obzira na to što su tu i Albanija i Severna Makedonija, a muslimana ima u sve te tri zemlje, prenosi RTRS.
"Bazična stvar je, (predsednik Srbije Aleksandar) Vučić je digao Srbiju, ona je jača, ima ekspanziju`, to je njihovo razmišljanje, oni će nas poklopiti, mi ne možemo s njima i najbolje je biti bez njih", naveo je Dodik.