REGION

Dva razloga zbog kojih je stavljena tačka na uređenje odnosa države Crne Gore i SPC

Posjeta patrijarha Porfirija Herceg Novom je bila veoma uspješna i čak istorijska, a potvrda je pomaka u odnosima SPC i odlazeće vlade Dritana Abazovića ostvarenog potpisivanjem Temeljnog ugovora.
Sputnik
Profesor Savo Marković i savjetnik potpredsjednika Vlade Crne Gore Vladimir Pavićević ocjenjuju za Sputnjik posjetu uspješnom, a Marković dodaje da i pored prijetnji političkih grupacija oko Mila Đukanovića i DPS-a da će poništiti Temeljni ugovor, to se neće desiti jer se ugovor ne može poništiti ako nijesu saglasne obije strane potpisnice. Drugi razlog je taj, uvjeren je profesor, što se DPS više neće vraćati na vlast.
Marković ističe da je posjeta patrijarha Porfirija Herceg Novom uspješna, jer jedan patrijarh dolazi u Herceg Novi nakon 49 godina, ali je, kaže on, i redovna, jer je normalno da on dolazi da posjeti svoje svetinje i svoje vjernike.

Posjeta patrijarha Herceg Novom nakon 49 godina

“Patrijarh posjećuje jednu od svojih eparhija, što je njegovo pravo i obaveza, i tu nema ništa neredovno. Sve ostalo mimo toga je politizacija tog događaja. Jer on obilazi eparhiju svoje crkve, isto kao što premijer i predsjednik države obilaze gradove i opštine u svojoj državi”, navodi Marković.
Vladimir Pavićević, savjetnik potpredsjednika Vlade Crne Gore u tehničkom mandatu, ocijenjuje za Sputnjik da je posjeta patrijarha Porfirija Herceg Novom bila veoma uspješna, ističući da su građani masovno pozdravili i patrijarha i mitropolita Joanikija. Srpski patrijarh je došao u posjetu Herceg Novom nakon 49 godina.
“Očigledno je da postoji jedna vrsta simfonije kada govorimo o odnosima između najviših crkvenih velikodostojnika Srpske pravoslavne crkve, a tu najkonkretnije mislim na izuzetan odnos koji imaju gospodin Porfirije i gospodin Joanikije”, kaže Pavićević.
Posebno potencira da je crnogorski premijer Dritan Abazović, organizujući večeru za visoke zvanice SPC u Herceg Novom, kao što je i red, ukazao poštovanje i najvišim crkvenim velikodostojnicima najbrojnije vjerske zajednice u Crnoj Gori.
“Abazović je još jednom pokazao i svoj principijelni stav poštovanja i unapređivanja građanskih segmenata u crnogorskoj državi i društvu, jer su prava vjernika i vjerskih zajednica zagarantovaa Ustavom Crne Gore. Ta prava su element jednog razvijenog građanskog društva”, kaže Pavićević.

Temeljni ugovor nemoguće raskinuti

Kada je riječ o Temeljnom ugovoru, njegovim potpisivanjem je, smatra naš sagovornik, stavljena tačka na uređenje odnosa između države Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve i taj dokument je zaista istorijski.
Povodom najave DPS-a i Mila Đukanovića da će tražiti poništavanje tog dokumenta, profesor Marković za Sputnjik kaže da nema bojazni da je tako nešto moguće.
“Da bi se jedan ugovor poništio, kada je već potpisan, o tome treba da su saglasne dvije strane potpisnice ugovora, dakle država Crna Gora i SPC. Drugi razlog zašto se ugovor ne može poništiti je taj što, po meni, DPS se neće više vraćati na vlast, pogotovo ne u onom obliku kako je vladao 30 godina. U stvari, taj oblik vladavine je bio prisutan u Crnoj Gori od 1945. godine i mislim da je narodu dosta vladavine DPS-a, pa po meni Temeljni ugovor, i pored prijetnji političkih grupacija oko Mila Đukanovića, nije ugrožen. Te prijetnje njima služe da na okupu drže svoje birače i pristalice”, ističe u izjavi za Sputnjik profesor Marković.
Komentar