Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
Saga oko dolaska Novaka Đokovića na US Open biće završena u 18 časova kada će biti objavljen žreb, međutim najverovatnije ne onako kako bi srpski as želeo.
S obzirom na to da je ostalo samo nekoliko sati do žreba, a mere oko ulaska u Sjedinjene Američke Države nisu popuštene, sva je prilika da Novak neće igrati na poslednjem Grend slemu u sezoni.
Od početka sage, uz Novaka su stale teniske legende poput Džona Mekinroa, ali i kolege poput Rajlija Opelke i Tenisa Sandrgena koji su sve vreme pokušavali da upute na to da je nepravedno što Đoković ne može da igra.
Najveći apsurd leži u tome da Novak kao nevakcinisani stranac ne može da uđe u SAD, ali kolege koje su takođe nevakcinisane, ali su Amerikanci mogu bez problema da igraju u Njujorku.
Nepravda prema Novaku je velika iz više uglova i aspekata, ali jedna od njih ogleda se u 2020. godini kada je Teniski Savez SAD tražio izuzeće za više od 70 odsto nevakcinisanih tenisera.
Vimbldon je te godine u jeku pandemije otkazan, a iako pod strogima merama, Amerika je popustila za US Open.
Uloga proizvođača vakcine
Najviše udela za dolazak nevakcinisanih tenisera imala je Stejsi Alaster, predsednica US Opena, ali zanimljivo da ove godine nije htela da se založi za Novaka.
Istina, 2020. godine vakcina je bila u razvoju i pitanje koliko je tenisera moglo i želelo da se vakciniše, pa je to možda jedini argument kojim bi Alisterova mogla da prekrije nepravdu.
Ukoliko se na to ne gleda kao na nepravdu iako će zaista ostati pitanje zašto je pre dve godine moglo da se traži izuzeće a sada ne, može se lako doći do drugog razloga zašto Novak neće igrati na US Openu.
Jedan od verovatno najvećih problema za srpskog tenisera je glavni sponzor poslednjeg Grend slema u godini, a to je firma Moderna koja proizvodi vakcine.
Jasno je da sponzorstvo ima uticaj na odnos direktorke turnira prema Novaku jer bi firmi koja proizvodi vakcine vrlo lako mogao da smeta nevakcinisani teniser i to kao najveći favorit za osvajanje pehara.
Alisterova ne sarađuje samo sa Modernom već je poslovni partner i sa Rodžerom Federerom koji još uvek nije spreman da se vrati na teren.
Blizak odnos Alisterove i Federera vidi se i u tome što imaju zajedničkog sponzora odnosno kompaniju Roleks od koje je Švajcarac kroz karijeru zaradio milione.
„Roditelji“ ruske dece
Zanimljivo da je Stejsi Alaster ne drži istu stranu kao njen suprug Džon Milkovič, demokrata i zagovornik politike Džoa Bajdena.
U aprilu 2019. godine tokom glasanja o zakonu senatorke Redžine Barou o proširenju državne baze podataka o imunizaciji, Milkovič je izazvao polemiku ponavljanjem nenaučnih i opovrgnutih tvrdnji o vakcinaciji i autizmu.
Između ostalog, Milkovič je tvrdio da se „tkivo pobačenih beba sada koristi u vakcinama“ i da „autizam nije postojao“ kada su on i još jedan senator odrastali, za šta je više puta dokazano da je netačno
Alaster i Milkovič usvojili su decu Džeka i Aleks iz Rusije, žive u mestu Sent Pitersburg na Floridi, a njihovo poznanstvo vezuje se upravo za US Open.
Poslednji Grend slem u godini ima posebno značenje za Alisterovu zbog emotivne veze sa Džonom.
Tada mladi par, 1992. godine sedeo je na tribinama stadiona „Luj Amstrong“, a Džon je kasnije postao i Stejsin partner u dublu.
Iako se suprug ne zalaže za vakcine koliko i ona i očigledno mu ne bi smetalo da u Ameriku dođu nevakcinisani igrači, Stejsi Alaster čvrsto se držala izjave kojom je i nagovestila da Novak neće ući u zemlju jer je napomenula da ove sezone neće tražiti izuzeća kao što je to bilo slučaj pre dve godine.