Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
Stavovi socijalnih partnera se ni posle današnjeg sastanka, poslednjeg u ovom formatu jer se od 1. septembra o minimalcu pregovara na nivou Socijalno-ekonomskog saveta, nisu približili i svako je ostao na svom ranijem stanovištu, rekao je Marković Tanjugu.
„Država i dalje smatra da bi povećanje trebalo da iznosi 14 odsto, što sindikati ne mogu da prihvate. Mi tražimo da povećanje bude u dva koraka, pa bi jedno trebalo da važi od septembra do kraja godine i njime bi se minimalac izjednačio sa minimalnom potrošačkom korpom, a u decembru bismo pregovarali o novoj minimalnoj ceni rada koja bi bila primenjivana u sledećoj godini“, rekao je Marković.
Kada je o poslodavcima reč, oni su, kaže Marković, saglasni sa povećanjem koje predlaže država, pod uslovom da oni nemaju trošak od tog povećanja.
Vlada Srbije, prema njegovim rečima, osim povećanja minimalca za 14 odsto, predlaže i povećanje neoporezivog dela zarade na 12 odsto, odnosno sa 19.300 na nešto više od 21.700 dinara.
Socijalni partneri - Vlada Srbije, sindikati i poslodavci, imaju rok do 15. septembra da se dogovore o visini minimalca za 2023, a ako ne postignu dogovor, konačnu odluku doneće Vlada Srbije.