Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
On je dodao da nije slučajno što mediji umesto IAEA citiraju američke stručnjake koji uveravaju da su, u slučaju napada na Zaporošku nuklearku, rizici od širenja radijacije u Evropi minimalni.
Kirilov je pojasnio da, prema mišljenju američkih stručnjaka, debljina betonskih skloništa nuklearnih reaktora nuklearke iznosi 10 metara, a da je sama stanica projektovana i izgrađena uzimajući u obzir potrebu prevazilaženja posledica takvih incidenata kao što je pad civilnog aviona.
Uporedo s tim, stručnjaci iz SAD, smatra Kirilov, ne isključuju mogućnost da će direktan pogodak artiljerijskih granata velikog kalibra na suvo skladište iskorišćenog nuklearnog goriva dovesti do radioaktivne kontaminacije područja u radijusu do 20 kilometara. Havarijska situacija na nuklearnom reaktoru će se, ističe on, proširiti na okolinu u maksimalnom radijusu do 30 kilometara.
Načelnik je prethodno izjavio da ruski eksperti smatraju da zbog dejstava Kijeva na Zaporoškoj nuklearki može doći do situacije slične Černobilju i Fukušimi.
Zaporoška nuklearna elektrana
Nuklearna elektrana Zaporožje se nalazi na levoj obali Dnjepra, u blizini grada Energodara. To je najveća nuklearna elektrana u Evropi po broju blokova i kapacitetu. Stanica ima šest energetskih blokova VVER-1000, svaki kapaciteta 1 gigavat.
Elektranu od marta čuva ruska vojska. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije istaklo je opravdanost preuzimanja kontrole nad elektranom od strane ruske vojske u smislu sprečavanja curenja nuklearnih i radioaktivnih materijala. Ministarstvo je takođe podsetilo da stanicu trenutno kontroliše ukrajinski operator.
Ukrajinske trupe redovno granatiraju Energodar i teritoriju nuklearke.