SRBIJA

Kako se oblačila srpska vladarska vlastela u srednjem veku – od Nemanjića do Brankovića

Riznicu srpske i svetske kulturne baštine obogatio je doktor Bojan Popović, istoričar umetnosti, kapitalnom monografijom „Srpska srednjovekovna vladarska i vlasteoska odeća“.
Sputnik
Pratite Sputnjik i na letovanju

Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com

Istorija srednjovekovnog odevanja prikazana je u kapitalnom izdanju bogato ilustrovanom fotografijama, crtežima i digitalnim rekonstrukcijama freskoslikarstva.
Poznato je da je zbog očuvanosti staro srpsko slikarstvo najveći i najznačajniji izvor za proučavanje kostima.
„U našim crkvama i manastirima sačuvano negde zavisno od načina prebrojavanja, ali 780 portreta, što na pojedinačnim kompozicijama, što u okviru loze vladara, što u okviru zajedničkih kompozicija. To je, dakle, veliki osnov za proučavanje našeg srednjovekovnog društva“, naglašava autor monografije, dr Bojan Popović.
U monografiji Popovića prikazani su portreti istorijskih ličnosti i opisana je srednjovekovna vladarska i vlasteoska odeća kroz vreme od vladara iz dinastije Nemanjića, preko Moravske Srbije i Lazarevića do Brankovića.
„Naravno da je jako važno proučiti osnovnu vladarsku odeću, ona se i menjala i postoje ta četiri perioda kod nas. Još od vremena Zetske dinastije, to je neki prvi period izolovan, zatim perioda prvih Nemanjića – prve polovine 13. veka, kada se zapravo nosi duga odeća, duge haljine sa plaštovima koji su ukrašeni dvoglavim orlovima, što ukazuje na vrh vizantijskog dvora“, navodi Popović.
Istoričar umetnosti Bojan Popović, koji je kustos beogradske Galerije fresaka, srpskim srednjovekovnim kostimom bavio se i u svom magistarskom, doktorskom, kao i pedagoškom radu, prenosi RTS.
Komentar