„Ruska Federacija je 8. avgusta 2022. godine diplomatskim kanalima zvanično obavestila Sjedinjene Američke Države da naša zemlja privremeno povlači svoje objekte koji podležu inspekcijama po ovom sporazumu iz inspekcijskih aktivnosti prema Sporazumu START. Ovo izuzeće se odnosi i na objekte na kojima se mogu sprovoditi prikazi predviđeni sporazumom“, navodi se u saopštenju.
„Želeli bismo da istaknemo da su mere koje smo preduzeli privremene“, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova.
U saopštenju se dodaje da je Rusija u potpunosti posvećena poštovanju odredbi Sporazuma koji je najvažniji instrument za održavanje međunarodne bezbednosti.
„Rusija je u potpunosti posvećena poštovanju svih odredbi sporazuma START, koji je u našim očima najvažniji instrument za održavanje međunarodne bezbednosti i stabilnosti. Veoma cenimo njegovu jedinstvenu ulogu u obezbeđivanju neophodne transparentnosti i predvidljivosti u odnosima između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država u kritičnom nuklearnom i raketnom planu. Nakon razrešavanja postojećih problematičnih pitanja u vezi sa nastavkom inspekcijskih aktivnosti prema sporazumu, izuzeća koja smo najavili od inspekcijskih aktivnosti biće odmah ukinuta i moći će ponovo da se sprovode u potpunosti“.
Kako se navodi, Rusija je uverena da bi to bilo u interesu i Moskve i Vašingtona.
„Spremni smo da doprinesemo postizanju ovog cilja. Sličan pristup očekujemo i od američke strane“, saopšteno je iz Ministarstva.
Ministarstvo dodaje da je Rusija bila prinuđena da privremeno povuče svoje objekte iz inspekcija zbog dejstava SAD koje Rusiji faktički oduzimaju pravo na inspekcije na američkom tlu.
„Ruska Federacija je sada prinuđena da pribegne ovoj meri kao rezultat uporne želje Vašingtona da implicitno postigne ponovno pokretanje inspekcijskih aktivnosti pod uslovima koji ne uzimaju u obzir postojeće realnosti, stvaraju jednostrane prednosti za Sjedinjene Američke Države i faktički lišavaju Rusku Federaciju prava da vrši inspekcije na američkom tlu“, ističe se u saopštenju.
Moskva je pokrenula pitanje pred SAD da antiruske sankcije krše paritet u inspekcijama prema Sporazumu, ali nije dobila odgovor, dodaje Ministarstvo.
„Kao rezultat jednostranih antiruskih restriktivnih mera preduzetih na predlog Vašingtona, prekinut je normalan vazdušni saobraćaj između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, a vazdušni prostor država koje su saveznici i partneri SAD je zatvoren za ruske avione koji dopremaju ruske inspektorske timove na tačke ulaza na američkoj teritoriji“, navodi se u saopštenju i dodaoje da „sličnih prepreka za dolazak američkih inspektora u Rusiju nema“.
Ministarstvo je naglasilo da je pokretalo ovo pitanje pred odgovarajućim zemljama, ali nije dobilo odgovor.
Sporazum između Rusije i SAD o merama za dalje smanjenje i ograničavanje strateškog ofanzivnog naoružanja potpisan je 8. aprila 2010. godine u Pragu (Češka). Ovaj sporazum zamenio je Ugovor o strateškom ofanzivnom naoružanju iz 1991. godine i, nakon stupanja na snagu, zamenio je Ugovor o smanjenju strateških ofanzivnih potencijala iz 2002. godine. Moskva i Vašington su 3. februara 2021. razmenili note o završetku unutrašnjih procedura neophodnih za stupanje na snagu sporazuma o produženju Ugovora na pet godina.
Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com