Arapska redakcija Sputnjika je sprovela vlastito istraživanje, u potrazi za informacijama o prodaji NATO oružja iz Ukrajine arapskim zemljama.
Početak istraživanja
U pretrazi na darknetu pronašli smo sajt za prodaju oružja, gde je objavljen oglas „UKRAJINA ORUŽJE“ na ruskom jeziku. Tu se prodaju puške M4, prema statistici sajta, preko ovog oglasa obavljene su više od 32 transakcije. Cena je od 2.400 dolara. Lokacija – Kijev.
Posebno ističemo da je zvanična vrednost pušaka M4, prema procenama Pentagona, različita u zavisnosti od modifikacije oružja: od 600 do 1.200 dolara.
ISTRAŽIVANJE: UKRAJINCI PRODAJU NATO ORUŽJE NA BLISKOM ISTOKU
© Foto : Sputnik screenshot
U sklopu oglasa nalaze se i recenzije o uspešnoj kupovini oružja: prema algoritmima „crnih“ sajtova, mogu da ih ostave samo oni korisnici koji su već obavili transakciju. Drugim rečima, nema kupovine – nema odziva.
Dopisnici Sputnjika odlučili su da pišu prodavcu i pretvaraju se da su zainteresovani: prema legendi, oružje je kupio izvesni jemenski Huti sa nadimkom 3ladin_houthi..
Preko obrasca na sajtu na darknetu, prodavac nas je zamolio da prepisku nastavimo preko mesindžera Wickr. Sva dalja prepiska vodila se samo ovde. Kako ne bi izazvali sumnju kod ukrajinskih prodavaca, pitanja smo pisali na arapskom i prevodili ih na engleski preko onlajn prevodioca: tako je izgledalo autentičnije.
„M4 sa isporukom do Jemena“
Najpre smo direktno pitali prodavca da li oružje isporučuju u Jemen i dobili smo potvrdan odgovor. Istovremeno, isporuka se očekuje morem.
ISTRAŽIVANJE: UKRAJINCI PRODAJU NATO ORUŽJE NA BLISKOM ISTOKU
© Foto : Sputnik screenshot
Dalje je prodavac postavio pitanje: „Šta vam je konkretno potrebno u koja količina?“. Posumnjali smo da su spremni da prodaju ne samo oglašene puške, već i još ponešto.
Tada smo odlučili da saznamo tačan način slanja i transporta oružja. Usput smo stavili do znanja da smo zainteresovani za svako oružje koje nam mogu prodati.
Kako bi malo pridobili prodavca, dodali smo sledeće:
„Mi, Huti, takođe se borimo protiv okupatora u našoj zemlji, kao i vi“.
Oružje i način isporuke
Kako se pokazalo iz odgovora, ukrajinska strana je stvarno spremna da proda ne samo puške američke proizvodnje, nego i granate. Puške se pritom dostavljaju sa potrebnom municijom. Način transporta su nam takođe detaljno opisali:
„Oružje ćemo isporučiti u buradima sa motornim uljem. U svakom buretu biće 10 pušaka M4, 2.000 metaka, 200 granata. Transport morem traje 10 dana. U luci ćete jednostavno dobiti burad sa motornim uljem i to neće biti sumnjivo“.
Kako bismo saznali koliko su mnogo oružja spremni da prodaju i kakvim zalihama, uopšte, raspolažu, odlučili smo da zatražimo 100 buradi – upravo u buradima ukrajinski trgovci oružjem mere obim isporuke.
Ali, kako su nam rekli, neće imati toliko mnogo buradi: imaće samo 20. Opisujući obim isporuke i cenu, prodavac je napisao:
„U 20 buradi će ukupno biti oko 200 pušaka sa municijom i 400 granata. Sve to će okvirno koštati oko 400. 000 dolara“.
Prodajna šema
Tako, morali smo da se složimo sa navedenim obimom šverca. Dalje smo tražili da nam opišu detaljne uslove transakcije i naknadne isporuke krijumčarenog oružja u luku Hodejdi – jedinu koju kontrolišu jemenski Huti.
Prodavac je odgovorio da nije nikakav problem da se isporuka izvrši u toj luci.
ISTRAŽIVANJE: UKRAJINCI PRODAJU NATO ORUŽJE NA BLISKOM ISTOKU
© Foto : Sputnik screenshot
Zatim su nam opisali uslove i šemu transakcije:
„Posao će biti obavljen na sledeći način: mi vas pozivamo na naš čet administratora i u njegovom prisustvu utvrđujemo detalje posla.
1.
1. Kad se dogovorimo, obojica pišemo na četu da nam odgovaraju uslovi posla. Vi uplaćujete na ime depozita 400.000 dolara u kriptovaluti preko sistema Monero XMR na svoj račun.2.
2.Zatim ja šaljem robu.3.
Vi dobijate robu. Proveravate ga. Ako vam sve odgovara, onda napišete u zajedničkom četu (u vezi pogodbe) da je prodavac u potpunosti ispunio svoje obaveze i prebacite moj depozit prodavcu.4.
Potom mi administrator šalje depozit i ostavlja sebi dva odsto od vrednosti pogodbe.To je sve!“.
Prodavac je rekao mnogo više nego što smo očekivali. Ispostavlja se da se u poslu pojavljuje određeni pomoćnik koji je povezan sa platformom na Darknetu i ima ulogu garanta realizacije dogovora. On dobija dva odsto od svake pogodbe: u našem slučaju, dobio bi 8.000 dolara.
Detalji logistike šverca
Želeli smo da saznamo što više informacija o isporuci: s obzirom na to da je jemenska luka Hodejda prilično daleko od Ukrajine, a obećavaju da će isporučiti robu za 10 dana, onda bi prodavac trebalo da ima neku gotovu šemu.
ISTRAŽIVANJE: UKRAJINCI PRODAJU NATO ORUŽJE NA BLISKOM ISTOKU
© Foto : Sputnik screenshot
Ispostavilo se da ukrajinski prodavci zaista imaju gotovu šemu. Detaljno su nam je opisali:
1.
„1. Mi ćemo pripremiti robu, utovarićemo je u burad i onda na brod, uz pomoć naših kolega u Poljskoj.2.
2. Brod će ići rutom koja je naznačena na mapi. On će prevoziti humanitarnu pomoć – to obično niko ne pregleda. A i 20 buradi ni kod koga neće izazvati sumnju. Upravo zbog toga ne možemo da pošaljemo sto – moglo bi biti pitanja“.Nakon toga je prodavac poslao mapu – zanimljivo je da je bila na ruskom – sa rutom koja je nacrtana rukom. Ispostavilo se da će oružje utovariti na brod tek kod obale Portugala. Pošto ukrajinska strana pominje neke „kolege u Poljskoj“, postoje sumnje da je u ovu priču umešana evropska mafija koja trguje oružjem.
ISTRAŽIVANJE: UKRAJINCI PRODAJU NATO ORUŽJE NA BLISKOM ISTOKU
© Foto : Sputnik screenshot
Međutim, ne znamo kako oružje stiže iz Poljske u Portugal. To bi mogli da znaju oni koji kupuju švercovano oružje NATO-a. Prodavac je precizirao:
„Poslaće vam broj za praćenje kako biste pratili rutu isporuke“.
ISTRAŽIVANJE: UKRAJINCI PRODAJU NATO ORUŽJE NA BLISKOM ISTOKU
© Foto : Sputnik screenshot
Prema rečima ukrajinskih švercera, onlajn praćenje pruža opsežne informacije o logistici: na kom je tačno brodu teret, iz koje luke je isplovio, kada će stići na odredište. Kupac dobija sve te informacije odmah nakon prebacivanja depozita.
Pošto je prilično podrobno ispričao detalje, prodavac je ipak rekao da je objasnio samo „u opštim crtama“:
„Ako bi šta bilo, ja ne znam ko si ti, a ti nemaš nikakav depozit. Možda si ti agent Interpola. U opštim crtama sam opisao kako to funkcioniše“.
Na kraju naših pregovora, ukrajinski prodavac je ostavio nama, Hutima, veoma toplu poruku:
„Nema problema. Mi smo na vašoj strani. Vi treba da se borite“.
Ispostavlja se da se ukrajinska strana sa određenom solidarnošću odnosi prema borbi Huta sa arapskom koalicijom koju predvodi Saudijska Arabija: jemenski Huti upravo nju smatraju okupatorima svoje teritorije.
ISTRAŽIVANJE: UKRAJINCI PRODAJU NATO ORUŽJE NA BLISKOM ISTOKU
© Foto : Sputnik screenshot
Da bismo završili dijalog, napisali smo da ćemo verifikovati naš nalog (to je neophodno za polaganje depozita u kriptovaluti) i vratićemo se na dogovor.
Da, platforme na Darknetu zahtevaju unutrašnju verifikaciju korisničkih naloga: na taj način oni pokušavaju da ograniče aktivnost obaveštajnih službi ili bezbednosnih organa koji tu love švercere oružja.