Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
On je podsetio da Sofija ima važeći sporazum sa „Gaspromom“ koji bugarska strana ne poštuje, ali se zapitao „da li je Bugarska sama sebi isključila gas ili ga je neko isključio Bugarskoj“.
„Na to pitanje ne vidim jasan odgovor od Vlade koja je donedavno upravljala. To je interesantno pitanje i sa tačke gledišta evropske agende. Ne želim da ovo zvuči kao teorija zavere, ali zašto je gas prvo isključen samo Bugarskoj i Poljskoj? A nakon toga su sve evropske zemlje našle način da dobijaju taj gas pod uslovima koje je postavila Rusija? Kad je većina evropskih zemalja pronašla takav mehanizam, zašto ne možemo i mi? Kojim smo se razlozima mi vodili? Ako su to čisto ideološke pobude, zašto građani Bugarske moraju da plaćaju za to?“, izjavio je Janev za televiziju „Nova“.
Stefan Janev je obavljao dužnost ministra odbrane Bugarske od kraja decembra do kraja februara kada je smenjen nakon komentara u vezi situacije u Ukrajini. On je tada pozvao da se ne žuri sa zaključcima i da se događaji u Ukrajini ne nazivaju „ratom“.
Bugarski predsednik Rumen Radev potpisao je 1. avgusta ukaz o raspuštanju aktuelne Narodne skupštine i odredio datum vanrednih parlamentarnih izbora, koji će biti održani 2. oktobra.
„Gasprom“ je krajem aprila obustavio isporuke gasa Bugarskoj nakon što je Sofija odbila da plaća gas po novoj šemi u rubljama. Prema rečima premijera Bugarske, pre obustave isporuka „Gasproma“, zemlja je bila 90 odsto zavisna od ruskog gasa. Pritom, prema rečima stručnjaka, Bugarska sve vreme i dalje dobija ruski gas – ali preko posrednika i sa cenom višom do 40 odsto.