RUSIJA

Japan prelomio: Ostajemo u projektu „Sahalin 2“

Vlasti Japana obavestili su Vašington da će sačuvati svoj udeo u projektu „Sahalin 2“, saopštio je japanski ministar ekonomije i trgovine Koiti Hagiuda.
Sputnik
Pratite Sputnjik i na letovanju

Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com

„Govorilo se o tome da je neophodno da izađemo iz projekta, međutim, ukoliko bismo to učinili, omogućili bismo ulazak trećih zemalja dok bi Rusija od toga užasno profitirala. Objasnili smo Amerikancima da želimo da sačuvamo svoj udeo i mislim da smo došli do uzajamnog razumevanja“, rekao je on.
Prethodno je šef japanske diplomatije Jošimasa Hajaši izjavio je da je vlada u Tokiju zatražila od Rusije preko diplomatskih kanala objašnjenje povodom ukaza ruskog lidera Vladimira Putina o projektu „Sahalin 2“.

„Sahalin 2“

Predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao je ukaz o specijalnim ekonomskim merama u sektoru goriva i energetike u vezi sa neprijateljskim postupcima stranih država. U ukazu je propisana promena operatora velikog naftno-gasnog projekta „Sahalin 2“. Na novo pravno lice će preći prava i obaveze dosadašnjeg operatora, kompanije „Sahalin enerdži“.
Imovina „Sahalin enerdžija“ biće preneta u vlasništvo Rusije, odnosno biće predata na korišćenje novom operatoru.
U „Sahalin enerdžiju“ ruskom „Gaspromu“ pripada 50 +1 odsto akcija, englesko-holandskoj kompaniji „Šel“ 27,5 a dvema japanskim kompanijama „Micui“ i „Micubiši“ 12,5 , odnosno 10 odsto. „Gasprom“ zadržava svoj udeo, dok su ostali akcioneri dužni da u roku od mesec dana obaveste vladu Rusije o saglasnosti da prihvate udeo kod novog operatora proporcionalan postojećem. Svi zaposleni u „Sahalin enerdžiju“ biće prebačeni u novu kompaniju.
Englesko-holandska kompanija „Šel“ je 28. februara saopštila da izlazi iz projekta „Sahalin-2“, dok je 2. marta američka kompanija „Ekson mobil“ saopštila da napušta projekat „Sahalin-1“. Japan je tada saopštio da ostaje u naftno-gasnim projektima s Rusijom.
U okviru projekta „Sahalin-2“ gas se crpi sa tri platforme na moru a kapacitet je 9,6 miliona tona godišnje.
Komentar