Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
Ministar se sastao sa austrijskim kolegom Aleksanderom Šalenbergom s kojim je, između ostalog, razgovarao o osetljivom pitanju za Hrvatsku, a to je uklanjanje grba s prvim belim poljem na Blajburgu.
„Iako mi znamo da je to pitanje savezne zemlje i lokalnih vlasti, ali sam svejedno ipak apelovao na izvršnu vlast da pomogne u nastojanjima kako bi se taj grb vratio na način da se pojasni da je to istorijski grb i da ga ne treba dovoditi u vezu s režimom za vreme Drugog svetskog rata“, rekao je Grlić Radman, prenosi N1.
Grb, koji se nalazio na privatnom posedu austrijskog udruženja Počasni blajburški vod, uklonjen je u maju a Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske je reagovalo protestnom notom u kojoj je istaknuto kako je „sam grb vekovima bio sastavni deo heraldike Habsburške Monarhije i kao takav često je istican na raznim istorijskim građevinama i u raznim istorijskim spisima, i zato nema i ne može imati protivustavne konotacije“.
Tako je navedeno da je „proglašenje istorijskog hrvatskog grba fašističkim simbolom nepotrebno naštetilo ugledu Republike Hrvatske“ i da takvo tumačenje Hrvatska „najoštrije odbacuje“.
Grlić Radman je svom kolegi spomenuo i želju hrvatske vlade da se hrvatski jezik u Austriji tretira kao posebni i razdvoji od veštačke jezičke tvorevine – tzv. BKS (bosanski/hrvatski/srpski) jezik .
Podsetio je da je austrijsko ministarstvo obrazovanja preporučilo 1996. godine „taj veštački jezik koji je nama neprihvatljiv, tzv. BKS“ i rekao je da Hrvatska traži da se „hrvatski jezik razdvoji u osnovnim školama, srednjim školama, u gimnazijama i da se tretira kao poseban jezik s obzirom na istoriju jer znamo da je hrvatski jezik još u vreme Habsburške Monarhije bio službeni jezik, a danas je službeni unutar EU kao 24. jezik“.